21. května 2020 17:15

Turistka se málem uvařila v horkém gejzíru v zavřeném Yellowstonu

Co všechno hrozí neopatrnému návštěvníkovi Národního parku Yellowstone v USA, názorně předvedla turistka, která přes všechna upozornění, zábrany a zákazy a bez ohledu na to, že je park kvůli pandemii COVID-19 od 24. března uzavřený, spadla do horkého jezírka v blízkosti gejzíru Old Faithful. Průměrná teplota gejzíru je přitom 76,5 °C.

Turistka, jejíž jméno ochránci parku neuvádějí, dokázala sama nasednout do auta a jet pro pomoc. Jako důvod své neopatrnosti uvedla, že si právě zálohovala pořízené fotografie. Vzhledem k jejím zraněním ji rangeři nechali letecky dopravit do popáleninového centra v Eastern Idaho Regional Medical Center.

Gejzír Old Faithful vybuchuje každých 90 minut, přičemž pokaždé vyvrhne kolem 35 000 litrů vody o teplotě 76,5 °C až do výšky 44 metrů.

Horká voda znamená nebezpečí

Tento incident není ani zdaleka jediným. Ochránci parku letos zadrželi dva muže při nelegálním přechodu gejzírového kuželu, který je uzavřenou termální oblastí. Oba „turisté“ byli odsouzeni k 10 dnům ve vězení a pětiletému probačnímu dohledu. Museli také zaplatit pokutu 540 dolarů a na pět let jim byl zakázán vstup do parku.

O nutnosti dodržovat bezpečnostní předpisy a držet se vyznačených stezek a lávek svědčí množství tragických nehod v minulosti. Nejčastěji jde o popáleniny způsobené pádem do horké gejzírové vody. V roce 2016 v parku zemřel návštěvník, když spadl do pramene s teplotou 100 °C. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Národní park Yellowstone je nejstarším v USA a se 4 miliony turistů ročně také šestým nejnavštěvovanějším. Rozkládá se na území států Idaho, Montana a Wyoming.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom