KVÍZ: 40 záludných otázek, které vám zajistí úspěch v každé vědomostní soutěži
Nejrůznější kvízy a vědomostní soutěže nabízejí příležitost otestovat si zažité vědomosti a zároveň k nim přidat něco nového. Soutěživost, napětí, pocit uspokojení i zklamání ze špatné volby jsou emocemi, které ke kvízům patří – a navíc mají pozitivní vliv na psychiku.
Někdo luští sudoku, jiný zase křížovky. Stále víc lidí ale dává přednost vědomostním kvízům, ať už v individuální podobě na internetu nebo v televizi, nebo jako součást týmových soutěží v reálném prostředí, třeba v hospodě. Proč nás tolik baví odpovídat na otázky typu „Kdy přistál první člověk na Měsíci?“ nebo „Který pták neumí létat?“ Ukazuje se, že nejde jen o zábavu, která se masivně rozšířila během covidových lockdownů – podle psychologů zkrátka toužíme po poznání, soutěžení i malých duševních vítězstvích.
Otestujte své vědomosti
Vědecké studie ukazují, že správná odpověď v kvízu aktivuje v mozku centra spojená s odměnou – konkrétně systém dopaminu, tedy chemické látky odpovědné za pocit potěšení. Výzkum publikovaný v časopise Psychological Science dokonce prokázal, že pouhá zvědavost před odpovědí zvyšuje šanci, že si informaci zapamatujeme. Kvízy tak nejen baví, ale i učí – a to efektivněji než klasické memorování.
Připravili jsme pro vás vědomostní kvíz se 40 otázkami z oblasti historie, vědy, přírody, vesmíru, kultury nebo sportu. Nezáleží na tom, jestli se chystáte na televizní soutěž, nebo si jen chcete vyzkoušet, kolik toho víte – čeká vás výzva, u které se rozhodně nudit nebudete. Tak se do toho pusťte:
Zdroj: Psychological Science, The Guardian
Video, které jste mohli minout: Vyzkoušejte si otázky z oblíbené vědomostní show ve velkém kvízu. Vyhráli byste?