7. října 2021 11:20

Luxusní destinace se obratem stala městem duchů. Co stojí za její zkázou?

Po celá desetiletí bylo město Epecuén jedním z nejpopulárnějších argentinských lázeňských míst. Během několika dnů však bylo vymazáno z map i paměti.

Villa Epecuén bylo založeno v roce 1921 jako nejexkluzivnější turistické městečko ležící 480 km jihozápadně od hlavního města Argentiny Buenos Aires. Velmi rychle se z něj stala jedna z nejmódnějších destinací v zemi, která přitahovala návštěvníky nejen svým luxusem, ale i údajnými léčivými vlastnostmi slaného termálního jezera Epecuén. Zázračná voda se však roku 1985 stala pro město hrobem, ze kterého se místním podařilo utéct doslova na poslední chvíli.

Jezero celou destinaci zničilo

Série silných lijáků způsobila během několika dní nebezpečné stoupání hladiny jezera a následné protržení hráze. Ničivá vlna dokázala pohřbít celé Epecuén i s tím, co za dlouhé roky lidstvo vybudovalo. Trvalo téměř 25 let, než voda pomalu ustoupila a zanechala za sebou zničené hotely, rezavé vraky a zkamenělé stromy.

V současné době neláká kdysi nejpopulárnější lázeňské místo turisty na luxus a odpočinek. Zdevastované město nabízí obraz čiré apokalypsy a je oblíbenou destinací pro urbexery a nadšené fotografy. Možná bude trvat další desetiletí, než se stane Epecuén znovu obyvatelným místem, které nebude nahánět strach.

Dokumentární sérii Zapomenuté megastavby sledujte v premiéře každou středu večer na Prima ZOOM.

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom