3. května 2018 10:00

Válka ve Vietnamu na fotkách vietnamských fotografů!

Fotky války ve Vietnamu, které na Západě dlouho nikdo neviděl...

Válku ve Vietnamu známe vlastně velmi omezeně – do bojových linií se dostalo jen několik amerických, britských nebo anglických fotografů. Prakticky všechny obrazové informace až doposud pocházely jen z jediné strany, z té, která ve Vietnamu nevyhrála…

Vietnam z druhé strany

Západní fotografové se pochopitelně nemohli dostat mezi severovietnamské vojáky; jak tedy vypadala válka v severovietnamských řadách, jsme až doposud vlastně netušili. Přitom měli Vietnamci ve svých řadách fotografů docela hodně – jen je Západ neznal. Americký National Geographic teď vydává v podstatě revoluční publikaci, knihu Neznámý Vietnam (Another Vietnam: Pictures of the War from the Other Side), v níž právě snímky vítězné strany zveřejňuje. A jsou fascinující!

Válka s jednou ruličkou filmu

Zajímavé na těchto fotkách je, že většina fotografů byla podle knihy vlastně jen samouky a své snímky vydávali pod pseudonymy anebo anonymně v severovietnamském tisku. Na Západ se až doposud nedostaly…

Kniha také vysvětluje, jak složité to vietnamští fotografové měli: zatímco slavní západní fotografové jako Patrick Chauvel měli několik fotoaparátů a zásoby fotografického materiálu i další techniky, Vietnamci neměli skoro nic. Jako příklad je uveden v knize jistý Tram Am, který za celou svou kariéru, na celou dobu války, měl jedinou ruličku filmu. Je jasné, že s takovou výbavou se na dokonalou fotku čekalo opravdu trpělivě.

Za vznik této knihy vděčíme novináři Dougu Nivenovi, který se už od 90. let 20. století snažil zbytek těchto fascinujících materiálů najít a zachovat. V knize je těchto fotografií celkem 180.

Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom