1. září 2018 06:00

Ukliďme svět! Do Celosvětového úklidového dne se zapojí tisíce Čechů. Budete jedním z nich?

V sobotu 15. září proběhne největší dobrovolnická akce v historii. Během jediného dne lidé posbírají odpadky ve 134 zemích světa včetně Česka.

Globální iniciativa má zapojit až pět procent populace, tedy asi 380 milionů lidí. Cílem je naráz posbírat veškeré odpadky z veřejných ploch, pláží, lesů i parků a přispět k celosvětové diskuzi o odpadech a jeho následcích na životní prostředí.

Planeta plná odpadků

Mořské želvy zamotané do rybářských sítí, žaludky velryb plné igelitových tašek, ptáci s hlavou zaklíněnou v plastovém držáku na plechovky piva. Do roku 2050 bude v oceánu více plastů než ryb, říkají studie. Smutné příklady následků neúnosné produkce odpadů zaznívají čím dál častěji.

Jen v USA se každou minutu prodá přes milion PET lahví. Ačkoliv se často utěšujeme tím, že odpadky třídíme a plasty posíláme k recyklaci, ve skutečnosti na skládkách a ve spalovnách skončí asi tři čtvrtiny plastového odpadu. Zrecykluje se zhruba jen sedm procent. Zbytek končí v oceánech.

Na odpadky zamořenou přírodu doplácejí zejména zvířata, lidé ale nad alarmujícími případy přestávají zavírat oči. Mikroplasty se totiž dostaly už i do pitné vody. Současnou situaci označilo OSN za globální environmentální krizi, kterou je okamžitě nutné začít řešit. Situaci se snaží řešit jak dobrovolníci, tak firmy pomocí nejrůznějších technologických vychytávek.

Uklidíme svět za jeden den

Světový úklid je první akcí, během níž se lidé spojí a problému s odpady začnou společně čelit na celosvětové úrovni. Uklízet se bude i Česku, akci u nás koordinují tři dobrovolnické organizace Ukliďme svět, ukliďme Česko, Trash Hero a Český svaz ochránců přírody. Už teď je na stránce www.svetovyuklid.cz zaregistrováno přes 120 úklidů a organizátoři očekávají, že číslo ještě poroste. Zapojit se může každý, ať už jako dobrovolník, nebo organizátor úklidu. Podpořit akci či uspořádat vlastní úklid mohou firmy, školy, jednotlivá města či jakékoliv zájmové skupiny.

Výsledkem iniciativy by neměla být jen čistá příroda a uklizená města i obce. „Chceme, aby si lidé uvědomovali, jaký je jejich dopad na prostředí, v kterém žijí. Budou pak mít radost i z každodenních malých rozhodnutí, jako je třeba sebrání odpadku, použití vlastního hrnku na kávu „s sebou“ nebo vlastních tašek na nákup. Dobrovolnický úklid je výborným impulzem,“ říká Katka Landová z organizačního týmu Světového úklidu.

Před vlastním prahem

Myšlenka uspořádat celosvětový úklid se zrodila v Estonsku, kdy během národního úklidu v roce 2008 vyčistilo 50 tisíc dobrovolníků celou zemi za pouhých pět hodin. I u nás máme s celorepublikovým úklidem zkušenosti. Do jarní výzvy Ukliďme svět, ukliďme Česko se zapojilo rekordních 113 000 dobrovolníků. Ke světové výzvě by se 15. září mohlo připojit až půl milionu Čechů.

Menší úklidové akce se u nás konají pravidelně. Nejbližším termínem ještě před Celosvětovým úklidovým dnem je 4. září, kdy proběhne úklid v pražském Podolí. Přehled plánovaných úklidů najdete na Facebooku Trash Hero Praha nebo na webu Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Adéla Skřivánková

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom