23. srpna 2019 06:00

Trenky, nebo slipy? Vědci z Harvardu dali definitivní odpověď

Trenýrky, slipy, boxerky? Každý z mužů někdy v životě tuto otázku řešil.

Jen málo otázek je palčivějších než volba mezi trenýrkami a slipy. Příznivci obou druhů spodního prádla to svoje vášnivě hájí a vyzdvihují jeho pozitivní vlastnosti.

V této otázce jde o mnohé, na první pohled především o pohodlí citlivých mužských partií. Ale mnohem důležitější je pohled druhý – vědci totiž už mnohokrát naznačili, že právě výběr spodního prádla je klíčový pro zdravé spermie. To znamená, že to, jaké si dnes muž vezme trenky, bude mít dopad na to, jaké jednou bude jeho dítě – respektive jestli vůbec dokáže nějaké dítě vyrobit.

Chcete mít děti? Zapomeňte na slipy!

Nejnověji se na tento problém podívali lékaři ze slavného Harvardu. A výsledek jejich práce jednoznačně dává argumenty fanouškům trenýrek a dalšího volnějšího spodního prádla. Proč? Vědci totiž popsali, že muži, kteří nosí těsné spodní prádlo, mají méně volná varlata. To není až tak zásadní objev, ví to každý muž, který si oba druhy spodního prádla vyzkoušel. Zajímavější ale je, že lékaři konečně ukázali, co špatného se v utiskovaných varlatech děje. Výzkum potvrdil, že v nich je nižší úroveň hormonu FSH – chemické látky, která je zodpovědná za výrobu spermatu. Vědci zatím nerozumí tomu, proč se to děje, ani co v utiskovaných varlatech na to má vliv (zda vyšší teplota, méně prostoru, jiné faktory nebo kombinace všeho zmíněného). Ale jsou si jistí, že těsné spodní prádlo je u mužů pro hormon FSH prokazatelně špatné.

Jejich výzkum byl vůbec největším svého druhu – zatím nikdy předtím nebyla studie na toto téma prováděná na tak velkém vzorku mužů. Co se týká typů spodního prádla, dopadlo to přesně podle oblíbeného zákona schválnosti: čím ošklivější a vytahanější trenky, tím lépe se v nich měla varlata. A naopak – elegantní obtáhlé slipy i těsné trenýrky s obtáhlými nohavičkami, které krásně zdůrazňují rozměry pánské výbavy, jsou pro hormon tvořící spermie ničivé.

Horko spermie neničí

Tato práce vyšla v odborném časopise Human Reproduction. Vědci pro ni analyzovali vzorky 1186 dávek spermatu pocházejícího od 656 mužů. Z nich nosilo trenýrky 53 procent – ti měli o 25 procent vyšší koncentraci spermií a o 17 procent větší množství spermií než muži, kteří dávali přednost slipům nebo těsným boxerkám.

Studie byla výjimečná v tom, že na rozdíl od těch předchozích se věnovala i jiným faktorům, než je prosté vyšší zahřívání varlat v těsném prádle. Autoři práce proklepli i řadu dalších faktorů, jako je třeba úroveň hormonů nebo poškození DNA v postižených orgánech.

Na základě této studie se zdá, že pouhá vyšší teplota nemůže být zodpovědná za vyšší míru neplodnosti, která z poškození spermií vyplývá. Na základě této práce se vědci rozhodli, že mají dost důkazů k tomu, aby mužům doporučili nosit raději volnější prádlo.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom