19. listopadu 2015 06:10

Tohle je sovětský vesmírný kanón– jediná zbraň, která střílela v kosmu

Trvalo to desítky let, než se prozradilo jedno z největších sovětských vojenských tajemství.

Jen málokdo ve východním bloku tušil, že na vrcholu Studené války nad našimi hlavami kroužila ruská družice vyzbrojená těžkou zbraní.

Stalo se to v 70. letech 20. století, kdy došlo k jediné palbě vesmírné zbraně. Šlo o střelbu ze sovětského satelitu Almaz, který testoval jedinečnou zbraň – těžký 23mm kulomet R-23M Kartech.

Až do letošního roku se o tom jen spekulovalo, ale díky nové reportáži ruské televize veřejnost poprvé uviděla, jak tato zbraň vypadala. Milovníci vojenské techniky pak podobu kulometu rekonstruovali – a tohle je ona.

Kulomet vycházel ze silné protiletadlové zbraně navržené Aronem Richtěrem pro sovětský nadzvukový bombardér Tu-22. Dostřel zbraně měl být nejméně tři kilometry – v testu se podařilo trefit malý cíl velikosti člověka na jeden kilometr.

Proč vlastně?

Sovětský svaz byl posedlý myšlenkou, že jeho satelity jsou v ohrožení těmi americkými. A to přesto, že dnes již víme, že USA o ničem takovém neuvažovali. A tak se sovětští vědci už od 60. let pokoušeli vyrobit zbraň, která by mohla fungovat ve vesmíru – jakožto obrana před americkými útoky. Byl vybrán satelit Almaz neboli Diamant.

Ukázalo se však, že palba – respektive přesná palba – nebude nic snadného. Aby se podařilo z kulometu vystřelit, muselo se mířit celou vesmírnou stanicí – a ta vážila rovných 20 tun. Navíc musela zažehnout manévrovací trysky, aby se vyrovnala se zpětných nárazem zbraně.

Cíl se zaměřoval pomocí optického systému, takže nebylo snadné vůbec se na něm udržet. Navíc se ukázalo, že výstřel způsobuje na palubě stanice silné vibrace, které by mohly satelit poškodit.

Všechny tyto komplikace zavinily, že po třech misích byl kanon ze stanice Almaz odstraněn…

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom