22. února 2018 12:04

Sámové, jak je neznáte – fotografické příběhy lidí drsného severu

Sámové jsou původní obyvatelé Skandinávie. Nabízíme unikátní příběhy a neméně unikátní fotografie.

Sámové tradičně obývali oblast označovanou jako Sápmi, která se rozprostírá v severních oblastech Norska, Švédska, Finska a ruského poloostrova Kola. Přestože je formálně rozdělena hranicemi čtyř států, existují Sámové jako jedna skupina se společnými kulturními a jazykovými vazbami a jednotnou identitou. Fotograf Joel Marklund chtěl zprostředkovat skutečnou povahu této identity a nabídnout více než pouze povrchní dojem pastevců sobů žijících v horách.

Finští Sámové zvaní Laponci

Nejlepší příběhy se nemusí vždy odehrávat v nejexotičtějších nebo dalekých zemích,“ dodává Marklund. „Byl jsem rozhodnut zachytit něco, čemu jsem věřil, co pro mě bylo opravdu důležité. Příběh Sámů nebyl příliš často vyprávěn, a protože jsem vyrostl v Bodenu, odkud to není daleko k nejbližším sámským komunitám, cosi mě k nim přitahovalo a nutilo tento příběh objevovat.“

Marika Renhuvud

Marika Renhuvud je tanečnice, která vyrostla u Storsäternského vodopádu a pochází z Idre, nejjižnější sámské vesnice ve Švédsku. „Když mi bylo 10, přestěhovala jsem se do Falunu a začala tančit. Od té doby tancuji. Nyní žiji ve Stockholmu, kde studuji tanec na baletní akademii. Taneční kariéra pro mě nebyla úplně samozřejmou volbou. Po celý život jsem ráda pracovala se soby a od útlého věku jsem s otcem chodila za nimi do lesa. Opravdu se mi to líbí, ale uvědomila jsem si také, že musím tančit, protože mě to dělá šťastnější než cokoliv jiného. Myslím, že prostřednictvím tance můžeme sdělovat a vyprávět příběhy o naší kultuře. Mohu se projevit, vyjádřit bolest, pocity i myšlenky a co chci změnit v naší společnosti.

Nahánění sobů do velké ohrady. Nejznámější způsob obživy Sámů je polonomádské pastevectví sobů. V současnosti se pastevectví věnuje přibližně 10 % Sámů, kteří je využívají na maso a kožešinu.

Marika Renhuvud během vystoupení 3. března 2017 v Baletní akademii ve Stockholmu

Merethe Kuhmunen

Merethe Kuhmunen, studentka kožedělného a textilního programu v Sámském vzdělávacím středisku. „Vzpomínám si, když jsem si poprvé uvědomila, že se mi líbí dívky. Bylo mi 10. V místě, odkud pocházím, lidé o rozdílné sexuální orientaci nikdy nemluví, takže mi trvalo dlouho, než jsem jim to řekla. Avšak jakmile jsem to udělala, měla jsem pocit, že explodoval svět. Dokonce i dnes se mi zdá, že je třeba mezi Sámy udělat ještě hodně v otázkách rozdílné sexuální orientace. Nevzdám se. Myslím, že každý má právo být tím, čím je.

Ola Stinnerbom

Ola Stinnerbom je sámský umělec a výrobce bubnů. „Pracuji na reinkarnaci sámského bubnu a ukazuji jeho význam v moderní době. Mým záměrem je motivovat sámské děti a mladé lidi, aby si postavili svůj vlastní buben a hráli něj, a tím oslavili naše kulturní dědictví."

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom