19. dubna 2021 00:04

Ruská odveta: Českou ambasádu musí rychle opustit řada diplomatů. Kdo na ní smí zůstat?

Kauza kolem výbuchu ve Vrběticích eskaluje. Rusko oznámilo odvetnou akci za vyhoštění svých diplomatů z Česka.

České velvyslanectví v Moskvě začne brzy připomínat opuštěný zámek. Komplex budov v Moskvě musí opustit 16 diplomatů a 4 techničtí pracovníci, a to do 24 hodin. Jde o odvetu za oznámené vyhoštění 18 ruských diplomatů z Prahy v souvislosti s obviněním Ruska, že jeho agenti stáli za explozemi munice ve Vrběticích v roce 2014.

Podle Rudolfa Jiráka, ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, jde ze strany Moskvy o nesymetrické odvetné opatření. Zatímco Česko dalo 18 vyhoštěným ruským diplomatům, kteří jsou všichni agenty ruských tajných služeb, na opuštění republiky 48 hodin, čeští diplomaté si musí takzvaně zabalit během jednoho dne. Jirák to sdělil ČT.

Asymetrická odveta

Další nerovnováha je v počtu vyhoštěných osob. Češi po zjištění, že dva agenti ruské vojenské rozvědky GRU zřejmě vyhodili do povětší desítky tun munice ve Vrběticích, posílají domů 18 pracovníků přebujelé ruské ambasády. Z nich 14 jsou diplomaté.

V Moskvě tak zůstane jen 5 aktivních diplomatů, kromě nich se na zajištění diplomatických kontaktů mezi Českou republikou a Ruskou federací budou podílet už jen konzulární pracovníci. Rychlost, s jakou musí vyhoštění diplomaté zemi opustit, je nedílnou součástí odvetných kroků. Pouhý den se považuje za mimořádně tvrdé opatření.

V Moskvě zůstává i velvyslanec Vítězslav Pivoňka. Ředitel příslušného odboru ruského ministerstva zahraničí si ho předvolala na 20. hodinu (neděle 18. dubna) a během 20minutové schůzky mu oznámila své požadavky. Pro vyhoštěné české diplomaty posílá Praha armádní speciál.

Výbušné prohlášení

„Na základě jednoznačných důkazů, získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek, musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014,“ prohlásil premiér Andrej Babiš v sobotu 17. dubna večer. Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý pro ČT přirovnal takový krok k vojenskému napadení našeho území.

V souvislosti s oznámením zapojení agentů tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích vyhlásila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrání po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Muži se na území ČR podle NCOZ pohybovali od 11. do 16. října 2014. Prokazovali se ruskými pasy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom