26. května 2020 06:00

Ve Velké Británii trénují psy na rozeznávání lidí nakažených koronavirem

Už se kolem vás na letišti motal služební pes? Možná hledal drogy. Ale v budoucnu může hledat i nakažené koronavirem.

Psi jako prevence šíření koronaviru? Už to tak vypadá. Využití psích pomocníků je na rozdíl od vědeckého vývoje vakcíny zcela netradiční přístup.

Detekční psi

Psi, kteří spolupracují na programech London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM), se aktuálně trénují na rozeznávání nemocných, respektive nakažených koronavirem. V rámci projektu, na němž se podílí i Durham University, se cvičí speciálně vybraní psi označovaní jako Medical Detection Dogs.

Zatím je projekt v rané fázi a jeho základní premisou je, že každá nemoc má unikátní zápach, který by psi se svými citlivými smysly měli být schopni zachytit. Velkou výhodou je, že pokud by projekt byl úspěšný, šlo by o zajímavou neinvazivní metodu –⁠ nebylo by tedy nutno odebírat preventivně vzorky tělních sekretů.

COVID-19 nebo rakovina

COVID-19 není první nemoc, kterou by psi měli umět odhalit. Ve hře už je rakovina, malárie nebo Parkinsonova choroba. Profesor James Logan z LSHTM uvedl, že výzkum ukázal, že „psi dokážou detekovat zápach malárie s přesností nad diagnostické standardy Světové zdravotnické organizace“. Psi zkrátka dokážou odhalit potencionálně smrtelné choroby.

Až se kolem vás tedy na letišti začne motat služební pes a zničehonic vás označí, není nutné panikařit, že vám někdo do zavazadla podstrčil drogy. Možná vám jen v těle koluje virus, o němž ani nemusíte vědět. Právě bezpříznakoví roznašeči jsou přitom malým zárodkem velkých pandemií.

Stejně jako mnoho jiných nemocí zanechává rakovina v lidském těle a tělesných sekretech specifické stopy nebo pachové signatury. Rakovinové buňky nebo zdravé buňky postižené rakovinou produkují a uvolňují specifické pachové podpisy. V závislosti na typu rakoviny jsou psi schopni detekovat tyto podpisy u člověka v kůži, dechu, moči, ve výkalech a potu. Psi dokážou tyto pachové signatury odhalit a pomocí školení varovat lidi před jejich přítomností,“ napsal před časem server Medical News Today.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom