11. ledna 2018 06:00

Proutkaření je stejně účinné jako satelity, tvrdí britské vodovodní společnosti

Co lépe kontroluje vodovodní řad? Satelity, nebo technika z 16. století?

Několik britských vodárenských společností se před svými zákazníky zcela zesměšnilo poté, co vědci zjistili, že tyto společnosti stále ještě používají techniku ​​z 16. století k nalezení a opravě vodovodů. A to přesto, že jde o korporace s miliardovými majetky a přístupem k těm nejmodernějším technologiím.

Proutkařina, to je dřina

Celý příběh začal poměrně nevinně. Sally Le Page, evoluční bioložce a popularizátorce vědy, volal její otec. Do telefonu se hrozně smál a vyprávěl své dceři o návštěvě technika ze společnosti Severn Trent Water, který měl lokalizovat vodu pod silnicí u jeho domu. Technik byl vybaven ultrazvukovým detektorem průtoku, digitalizovanou mapou vodovodní sítě – a proutkem.

Ano, klasickým nástrojem středověkých proutkařů, který se skládá z prutu ve tvary písmene Ypsilon (nebo L). Už od pradávných dob se tento nástroj používal v rukou citlivých jedinců na detekci jednak vody, ale také cenných minerálů. Stačí se s ním projít nad zdrojem tohoto bohatství a proutek se na správném místě začne přibližovat k zemi – signalizuje tak, že byl nalezen „poklad“.

Zní vám po podezřele? Jaký vědecký zákon že vysvětluje takové chování kusu dřeva v přítomnosti vody? Pochopitelně proutek nemá žádný vztah k tomu, kde je voda; přestože bylo podniknuto několik vědeckých experimentů, neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by proutkařství jakkoliv fungovalo – protože je to nesmysl.

Oč jde při proutkaření?

Co se skutečně děje, je takzvaný "ideo motorický efekt" nebo, pokud věříte jedné společnosti, "kouzlo" (více později). Ideo motorický efekt nastává, když se vaše tělo pohybuje, aniž byste si uvědomili, že to děláte. Nevědomě totiž můžete pohybovat svaly v miniaturním množství, které je dostatečné k tomu, aby se siderické kyvadlo houpalo nebo se pohnul proutek.

Sally, která natáčí v Británii velmi oblíbené popularizační videoklipy na YouTube pro svůj kanál Shed Science, se do problému proutkaření naplno ponořila. Začala se ptát všech vodárenských společností ve Velké Británii, zda stále používají tuto "magii" ze 16. století – jedna po druhé VŠECHNY přiznaly, že ano, že opravdu stále používají tuto metodu k nalezení vodovodu.

Některé odpovědi přitom byly značně komické, například podle společnosti Southern Water je proutkaření stejně efektivní jako satelitní data. Na dotaz, jak je to možné, když žádná studie neukázala, že by proutkaření fungovalo, už nereagovali. Další společnost Yorkshire Water dokonce uvedla, že principem této metody je magie, jiná společnost za tím viděla božskou vůli. Dohromady jsou tyto korporace zodpovědné za zásobování vodou pro desítky milionů anglických domácností...

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom