31. května 2023 12:50

Povodně zasáhly Českou republiku už osmkrát. Nejvíc lidí zemřelo v roce 1997

Kde jste byli, když udeřila povodeň? Chytlavá otázka, která se ale dá vztáhnout hned na několik pohrom, jež postihly samostatnou Českou republiku. Od vzniku ČR udeřily zničující povodně už osmkrát.

Povodeň z roku 1997

Přestože se Česku, Moravě ani Slezsku povodně nikdy zcela nevyhýbaly, způsobil příchod povodně v roce 1997 naprostý šok. Po pět dnů trvajících deštích (5.–9. července) přesáhl srážkový úhrn na většině území Moravy 100 mm, na severní Moravě a ve Slezsku to bylo dokonce přes 200 mm. Následovaly rychlé horské povodně, které záhy přešly do až několik kilometrů širokých záplav v nížinách celého povodí Moravy, slezské části Odry a horního toku Labe.

Nejrozsáhlejší česká povodeň 20. století si vyžádala 50 lidských životů, postiženo bylo 536 měst a obcí. Evakuováno bylo přes 80 000 lidí, z nichž každý osmý zůstal bez střechy nad hlavou. Symbolem tragédie se staly Troubky na Hané ležící poblíž soutoku Moravy a Bečvy, kde přívalová vlna smetla prakticky celou obec.

Kvůli druhé, slabší srážkové epizodě mezi 17. až 21. červencem došlo k novému vzestupu průtoků a záplavy na dolním toku Moravy – například v Otrokovicích – tak trvaly bez přerušení tři týdny.

Během povodní se zvedla velká vlna solidarity, distribuce pomoci ale byla zpočátku chaotická. Integrovaný záchranný systém ještě neexistoval a jednotlivé složky se domlouvaly ad hoc. Bitvu s povodněmi se v roce 1997 podařilo vyhrát také díky dvěma čerstvým novinkám – šlo o tehdy již poměrně rozšířené mobilní telefony a také snadno dostupnou pitnou vodu v plastových lahvích.

Čtěte také: Nejhorší české povodně zabily v pražské zoo přes 130 zvířat. Ošetřovatelé čelili hroznému rozhodnutí

Povodeň z roku 2002

Když o pět let později voda udeřila v Čechách, existovaly už další prostředky k jejímu zvládnutí – především jasné protipovodňové plány a technická opatření budovaná podél toků řek hlavně ve velkých městech. Nikdo ale nečekal, že přijde tisíciletá voda…

Už silné a vytrvalé srážky mezi 6. a 8. srpnem zvedly průtoky jihočeských řek místy na 50letou dobu opakování. Jenže to zdaleka nebylo vše. Po druhé vlně srážek od 11. do 13. srpna přesáhly maximální úhrny na jihu Čech a v Krušných a Jizerských horách 300 mm, průměr Jihočeského kraje byl 130 mm. Kombinace intenzity a trvání srážek spolu s rozsahem zasaženého území způsobily, že část Čech postihla pětisetletá až tisíciletá povodeň.

V Praze Vltava kulminovala 14. srpna s průtokem 5160 m3/s, což byla pětisetletá voda. Běžný průtok Vltavy v Praze je přitom 122 m3/s. Tragickou se stala už noc ze 13. na 14. srpna, kdy došlo k zaplavení části metra. Pod vodou se ocitlo 18 stanic metra, dvacet kilometrů tunelů a také dvě soupravy, které nestačily odjet. Naštěstí se vše obešlo bez obětí.

Povodeň v roce 2002 ovšem nezasáhla jen Českou republiku. Praha tak o pozornost zejména štábů zahraničních televizí soupeřila s Drážďany nebo Vídní. Štáb americké zpravodajské stanice CNN nakonec zvolil Prahu.

Povodně zasáhly třetinu ČR, postiženo bylo přes 800 obcí, evakuováno bylo čtvrt milionu lidí, z toho nejvíc v Praze. Celkem zemřelo 17 lidí a škody se vyšplhaly na 73 miliard korun.

Další velké povodně posledních let

Povodně v letech 1997 a 2002 nebyly zdaleka jediné, které Českou republiku za krátkou dobu její samostatné existence postihly.

1998 (22.–23. července) – ve východních Čechách zahynulo 7 lidí, zasaženo bylo 30 obcí, voda zaplavila území o rozloze 100 km2.

2006 (přelom března a dubna) – povodně postupně zasáhly velkou část ČR, celkové škody se vyšplhaly na 5 miliard Kč, zahynulo 7 lidí.

2009 (22. června – 4. července) – třetí nejhorší katastrofu v novodobé historii ČR způsobily silné přívalové deště doprovázené bouřkami. Zahynulo 13 lidí, škody překročily 5 miliard Kč.

2010 (květen a srpen) – v tomto roce povodně udeřily dvakrát. Nejprve se v květnu vylily z břehů Olše, Odra, Bečva a Morava, voda tekla přes bezpečnostní přelivy mnoha přehrad. V srpnu se prudké deště postaraly o rozvodnění Lužické Nisy na severu Čech, vylila se i Ploučnice. Vážně byly poškozené obce ve Frýdlantském výběžku.

2013 (červen) – povodeň zasáhla celá povodí Labe a Vltavy, průtok Vltavy byl v Praze 3210 m3/s. Zemřelo 15 lidí, nejméně pět z nich byli vodáci, kteří sjížděli nebezpečné řeky. Zasaženo bylo 1 200 obci, celkové škody přesáhly 15 miliard korun.

Zdroj: CHMI

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom