18. dubna 2019 06:15

Notre-Dame, fake news ve světě a dezinformace u nás

Požár francouzské katedrály Notre-Dame ukázal sílu šíření dezinformací. Kdo je šíří u nás?

První šok a první fake news

Jakmile se světem rozletěla zpráva o požáru katedrály a první fotografie či scény točené mobilem, okamžitě se aktivovaly velké zpravodajské štáby, aby zjistily nejprve aktuální stav a následně daly další informace do souvislostí. Souběžně s tím se rozběhla mašinérie, která má v rámci hybridní války dostávat do světa dezinformace a dál ostře polarizovat svět. Situace se jen s nepříliš velkou nadsázkou dá přirovnat ke studené válce, jen svět ostře nedělí železná opona, ale místo plotů se mezi lidi stavějí ostře vyhraněné dezinformace. A dezinformace se šíří světem 6x rychleji než pravda. Ne nadarmo se říká, že lež oběhne svět dříve, než si pravda stihne obout boty.

CNN…

Během první hodiny od vypuknutí požáru začaly falešné účty na sociálních sítích, tvářících se jako velká média (CNN, Fox News), šířit informaci, že je potvrzeno, že jde o teroristický útok a šířit vymyšlený výrok ´sklízejí, co zaseli´ připsaný muslimské americké poslankyni Ilhan Omar,“ napsal na svém profilu Petr Jan Vinš, generální prosektář Ekumenické rady církví. Jeho slova potvrzuje přímo CNN, která přiznává, že „falešný účet zřízený na Twitteru tak, aby vypadal jako provozovaný CNN, tvrdil, že požár byl způsoben terorismem.

Čtenáři, kteří se nechali oklamat falešným profilem, začali šířit informaci dál s vnitřním přesvědčením, že není třeba ji dál ověřovat. To přece už udělala prestižní americká zpravodajská stanice, která ale naopak citovala pařížského prokurátora Rémy Heitze, jenž na tiskové konferenci prohlásil: "Nic neprokazuje, že je to úmyslný čin," a vznik požáru označil za náhodný. CNN následně dál zmiňuje fakt, že dezinformační a „trollí“ weby se tématu chytily a šířily informace o tom, kterak muslimové slavili, objevilo se dokonce namixované video, na němž byly výkřiky Alláhu akbar.

… a Infowars

Úplně jiný level je dezinformační server Infowars. Server založený pro podporu tu více, tu méně nesmyslných konspiračních teorií vypustil informaci, že požár byl záměrný. Sice pro to nebyly uvedeny žádné důkazy, ale v oblastech dezinformací jsou důkazy až na posledním místě. S touto interpretací začaly intenzivně pracovat ruské a prokremelské informační zdroje, které mají své následovníky i v českém dezinformačním prostředí.

Alexander Tomský v jednom z předních dezinformačních českých webů tvrdí, že „tenhle sport muslimské mládeže (zapalování kostelů s pozn. autora) se odehrává i ve Skandinávii a v Německu“. V českém prostředí asi nejvíce rezonoval mýtus, že za požárem musí stát muslimská menšina, kterou Francie na svém území historicky má. Tady je třeba vzpomenout, že v minulosti měla Francie kolonie v zemích, kde byl islám majoritním náboženstvím, takže část v islám věřících obyvatel tam byla daleko před tím, než začala masivní migrační krize způsobená válkou na Blízkém východě.

Přední český bojovník proti islámu Tomio Okamura se na „svém“ SDP profilu v souvislosti s požárem ptá: „Je katedrála Notre-Dame jen špičkou ledovce útoků muslimů na křesťanské kostely v Evropě?, kde se okamžitě rozběhla tu více, tu méně bizarní argumentace podporující myšlenku „islámského útoku na Evropu“. Ministerstvo vnitra označilo SPD Tomia Okamury ve zprávě o projevech extremismu v loňském roce za hlůavního hráče na českém poli v šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti. Ostatně i dnes už bývalý poslanec SPD Lubomír Volný ve svém facebookovém příspěvku tvrdil, že požár mají na svědomí muslimové. Samozřejmě ani on své tvrzení nepodpořil žádným důkazem.

Plyn před katedrálou Notre-Dame

Britský The Telegraph přišel s titulkem „Plynové nádrže a arabské dokumenty nalezené v neoznačeném autě před pařížskou katedrálou Notre-Dame zažehly jiskru strachu“. Jenže tento titulek vyšel v roce 2016 a nemá se současným požárem nic společného. Pokud ovšem tipujete, že ho konspirátoři poslali dál do světa, tak se nemýlíte. Představte si, že čtete o požáru a někdo s odvoláním na britský seriózní tisk napíše, že byly nalezeny před katedrálou plynové bomby, arabské dokumenty a to vše v autě bez SPZ. Pokud neověřujete, pošlete to dál a vaši blízcí vám věří. Ani nemusíte připisovat obligátní a zesměšňované „pošlete to dál dřív, než to smažou“.

Náboženský bizár

Samozřejmě nechybí ani duchovní rozměr. V křesťanském Polsku katolický publicista Tomasz Terlikowski tvrdil, že požár je věštbou vybízející Evropany, aby se obrátili k víře, jinde se zase lze dočíst, že jde o „Boží trest“ přičemž myšlenka, proč by Bůh ničil vlastní svatostánek, rozvedena není. Lze dohledat i teze o koordinovaném útoku, který započal v roce 2016 a tímto požárem měl vyvrcholit. Spojovacím elementem je termín Velikonoc. Fakt, že stačilo pár dnů počkat a datum by bylo mnohem symboličtější, taky dezinformátoři moc neřeší. Náboženský bizár jen doplňují výkřiky o tom, že se jedná o uvolnění parcely na novou mešitu či že postava hasiče, zasahujícího na ochozu, je ve skutečnosti "neznámá postava" u které mnozí naznačují, že jde o muslima, který mohl být žhářem. Faktem zůstává, že došlo k poškození středověké památka, kterých není ve světě mnoho.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom