25. února 2021 01:00

Nejkrásnější pláží světa se stala australská nádhera jménem Whitehaven

Písek tam nepálí ani v největším horku, možná ale přijdete o mobil.

Letošní souboj o nejkrásnější pláž světa má vítěze. Populární výběr Travelers‘ Choice od Trip Advisoru opanovala pláž Whitehaven, která se nachází na ostrově Whitsunday u jihovýchodního pobřeží Austrálie.

Není to zdaleka první vítězství, které má Whitehaven na kontě. Z roku 2008 má titul nejčistší pláže v Austrálii a v roce 2010 ji prohlásili také za nejekologičtější na světě. Psi i kuřáci tam mají vstup přísně zakázán.

Krásný ale zrádný písek

Důvod, proč Whitehaven vyhrává v soutěžích krásy, je ale v něčem jiném než v tom, že na ní neleží tuny odpadků a nedopalků (i když tento fakt samozřejmě pomáhá). To hlavní, co láká turisty, je unikátní bílý křemičitý písek, který sem po miliony let pravděpodobně nosily mořské proudy. Díky němu voda vypadá zcela průzračná a má krásný tyrkysový odstín.

Křemičitý písek má i další výhody. Nikdy se nerozpálí tak, jako běžný písek. Na Whitehaven tedy můžete i při nejvyšších letních teplotách chodit bosi a nemusíte se bát, že si spálíte nohy. Je za to ale těžká daň: Jemný písek bohužel poškozuje elektroniku, takže vzít si s sebou na pláž mobil nebo foťák je opravdu na vlastní nebezpečí. Šperky si naopak vezměte, budete je pak mít krásně naleštěné.

Z Austrálie lodí nebo letadem

Pokud si brousíte zuby, že byste si chtěli tu krásu prohlédnout na vlastní oči, tak vás teď asi zklameme. V současnosti z České republiky do Austrálie kvůli pandemii COVID-19 mohou cestovat jen australští občané anebo lidé s trvalým pobytem na australském území. A i ti musejí strávit 14 dní v karanténě a odevzdat za to australským úřadům v přepočtu 50 000 Kč.

To už budete mít víc štěstí u pláže, která se umístila na druhém místě – Santa Maria na ostrůvku Cayo Santa Maria u pobřeží Kuby, kam se můžete bez problémů dostat s negativním PCR testem. Třetí pozici obsadila pláž Baia do Sancho v souostroví Farnando de Noronha u Brazílie, zbylých třiadvacet plážových nádher si pak můžete prohlédnout přímo v žebříčku.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom