Nejbolestivější onemocnění na světě může člověka dovést k sebevraždě. S léky je to velmi složité
O klastrových bolestech hlavy lékaři vědí, že jsou daleko horší než porod, střelné zranění a migréna dohromady. Nevědí však, proč vznikají, a jak pomoci těm, kdo jimi trpí.
Představte si obrovskou bolest, pocit, že vás někdo bodá rozžhaveným pohrabáčem do obličeje. Přijde náhle a může se opakovat i několikrát denně, třeba i po pár hodinách, ve dne i v noci. Bolest se obvykle koncentruje za jedním okem a doprovází ji i příznaky jako slzení, rýma nebo i otoky oka. Jediná epizoda trvá zpravidla 15–180 minut a tyto epizody se opakují klidně několikrát denně po celé týdny. Nemůžete jíst, nemůžete spát, od bolesti se vám motá hlava, chce se vám zvracet, křičet a vůbec nic nepomáhá.
Čtěte také: Boj s migrénou i léčbou? Pomoci v Česku se nedostane všem. Nejsou kapacity ani finance
Takzvané klastrové bolesti hlavy postihnou jednoho člověka z tisíce, jsou považované za nejbolestivější onemocnění na světě a dokážou život rozložit a zničit tak, že se dostanete na pokraj zoufalství a přemýšlíte o sebevraždě. Někteří pacienti trpí kvůli své nemoci posttraumatickou stresovou poruchou. Není proto divu, že jsou nemocní často ochotní experimentovat s kdečím, včetně drog, aby si od utrpení pomohli.
Psychedelika budoucnosti
Lékaři totiž zatím mohou pacientům nabídnout jen omezenou pomoc. Silné léky na migrénu sice mohou bolesti tlumit, ale nesmějí se užívat často, jinak hrozí riziko poškození orgánů. Oxygenoterapie (vysokotlaký kyslík) funguje u poměrně vysokého procenta pacientů, ale účinkuje jen na krátko, není dobře dostupná a pojišťovny ji většinou nehradí.
Útěchu mohou nemocní najít v komunitách na internetu, kde si můžou s ostatními vyměňovat zkušenosti a taky poměrně zajímavé recepty a domácí metody, které mohou někomu přinést úlevu – od energetických nápojů přes ledovou vodu až po masturbaci.
Mohlo by vás zajímat: Potvrzeno: Muži a ženy cítí bolest jinak, nová studie je přelomová
Diskutuje se tam ale také o pomoci ze strany psilocybinu, psychotropní látky, která se nachází v lysohlávkách, a dalších drog jako LSD a DMT, silně psychoaktivní substance, která údajně dokáže přerušit záchvat během několika desítek sekund.
A pozor, dobré zkušenosti s nelegálními substancemi potvrzuje dokonce i vědecký výzkum. Podle studie z Yaleovy univerzity už tři dávky psilocybinu snížily počet záchvatů týdně na polovinu. Výsledky potvrdila i dánská studie z roku 2024.
Bohužel pro pacienty je ale vývoj léků založených na psychotropních látkách složitý, mimo jiné i z etických důvodů. Přesto už odborníci v současnosti testují například upravenou verzi LSD, která by mohla nabídnout úlevu bez halucinací.
Zdroj: Practical Neurology, Science Direct, Indian Academy of Neurology
Video, které jste mohli minout: Obří ryba je jako stroj. Drtí ostré korály a vyvrhuje jemný písek, který končí na plážích