12. března 2025 13:20

Prožíváte piloerekci? Vysvětlujeme funkci a původ takzvané „husí kůže“

Husí kůže, husa, husina – tyto familiární výrazy se vžily jako označení tělesného reflexu, který nám zbyl po předcích a správně se mu říká piloerekce. Někteří lidé si ji ale uvědomují víc než jiní, a dokonce jsou i tací, kteří prožívají takzvané „kožní orgasmy.“

Znáte to určitě dobře. Vyjdete ven z domu, foukne na vás studený vítr a po celém těle vám kůže zatrne a zježí se vám celé tělo. Možná si při takových příležitostech říkáte, k čemu nám, lidem, tenhle podivuhodný reflex vlastně slouží. Správná odpověď je: už k ničemu. Je to totiž evoluční pozůstatek, který si s sebou neseme od dob, kdy byli naši předci ochlupení. Husí kůže jim pomáhala chlupy postavit, aby vytvořily izolační vrstvu, která udržela teplejší vzduch u těla.

Čtěte také: Mají tetovaní lidé vyšší šanci, že dostanou rakovinu? Nepříjemnou otázku zodpověděl desítky let trvající výzkum

Naježená srst byla pro naše předky samozřejmě výhodná i v případech, kdy měli strach, cítili nervozitu nebo jejich těly z nějakého jiného důvodu proudil adrenalin. Stejně jako třeba dnešní kočky, vypadali původní hominidé větší a děsivější, když jim v případě ohrožení stála srst. U chlupatých savců, včetně našich předků, jde tedy primárně o obranný a ochranný mechanismus.

Spojení se sluchovým ústrojím

Tuto fyziologickou reakci způsobuje aktivace takzvaného sympatického systému, který je zodpovědný za okamžitou odpověď organismu na hrozící nebezpečí, ať už půjde o útok nebo útěk. Vzpřímení chloupků je způsobené stažením drobných, tzv. pilomotorických svalů pod kůží. Sympatické nervy jsou spojené přímo s kmenovými buňkami vlasových folikulů. Zajímavé je, že podle závěru vědeckého výzkumu z roku 2020 tyto buňky chlad stimuluje k regeneraci, což je objev, který může ve výsledku vést k léčbě plešatosti… ale to už odbočujeme.

Potřebujeme se totiž dostat ještě k jedné zvláštnosti: Existují jedinci, kterým se husí kůže objevuje i při jiných příležitostech, nejkuriózněji například při poslechu hudby. Fenoménu se věnovali výzkumníci v roce 2016 a ukázalo se, že mozková struktura těchto lidí je zvláštní.

Jejich mozky mají podle všeho o hodně více nervových spojení mezi sluchovou dráhou a oblastí zodpovědnou za zpracovávání emocí. Silnější propojení ovšem může znamenat také intenzivnější emocionální prožitek a člověk jako by příjemný pocit navozený hudbou vnímal povrchem celého těla. Tomuto unikátnímu fenoménu se někdy říká také „kožní orgasmus“.

Zdroj: Efia, Cleveland Clinic, Harvard, Medical News Today.

Video, které jste mohli minout: Česko zakazuje převoz zvířat z Maďarska. Důvodem je šíření vysoce infekční virové nemoci.

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom