4. května 2026 16:30

Z obřího letadla se stal kabriolet, letuška spadla z výšky sedm kilometrů do moře. Piloti se rozhodli přistát

Havajské ostrovy 28. dubna 1988. Toho dne odstartoval let 243 společnosti Aloha Airlines z letiště Hilo na Velkém ostrově směrem k Honolulu na nedalekém ostrově Oahu. Tento přískok mezi dvěma havajskými ostrovy byl už devátým letem linky za den.

Na palubě Boeingu 737-200 bylo pět členů posádky a 90 cestujících. Kapitán letadla Robert L. Schornstheimer měl nalétáno 8500 hodin, jeho druhá pilotka Madeline Lynn „Mimi“ Thompkinsová 8000 hodin. Pro oba zkušené piloty šlo o rutinní let, tedy až do chvíle, kdy se po 23 minutách od startu ve výšce 7315 metrů ozvala ohlušující rána.

Přečtěte si také: Letadlo se zřítilo do zamrzlé řeky. Z ledové pasti uniklo jen pár lidí, další zemřeli na mostě

Piloti netušili, že se při náhlé explozivní dekompresi, kdy se vzduch natlakovaný uvnitř trupu stroje prodral v jediném okamžiku ven, odtrhlo 35 metrů čtverečních střechy a trupu letadla. Rekonstrukci i reálné následky incidentu můžete vidět v ukázce z dokumentu Letecké katastrofy na Prima ZOOM:

Rozdíl mezi dopravním letadlem ve výšce 12 kilometrů a vesmírným modulem na oběžné dráze není zase tak velký – oba udržují posádku naživu. Jde o drsné prostředí, kde je 50 stupňů Celsia pod nulou a vzduch proudí rychlostí 800 km/h, takže by vás hned zabil. Let 243 Aloha Airlines tak vysoko nevystoupal, přesto byli po ztrátě tlaku v kabině cestující vystaveni krutým podmínkám. Teplota prudce klesla a všechny bičoval proud vzduchu o trojnásobné síle hurikánu.

Šťastné přistání

Kapitán okamžitě zahájil nouzový sestup rychlostí 20 m/s a mohl jen doufat, že nápor vzduchu poškozené letadlo neroztrhá. Oba motory byly poškozeny troskami a nehoda už měla i svou první oběť. Vrchní letuška Clarabelle Ho Lansingová stojící v uličce na úrovni 5. řady sedadel byla vymrštěna z letadla a spadla z výšky více než sedm kilometrů do moře.

Letadlo, které se proměnilo v kabriolet, zamířilo k nouzovému přistání na letišti Kahalui na ostrově Maui. Po 13 minutách letu s poškozenými motory a otevřenou kabinou pro cestující jako zázrakem dosedlo na letištní plochu. Kromě nešťastné letušky neměla nehoda další oběti, mezi pasažéry ale bylo osm těžce a 57 lehce zraněných.

Mohlo by vás také zajímat: Pád letadla minuty po startu v Mexiku zachytila kamera. Všichni na palubě zahynuli

Experti po prozkoumání letadla došli k šokujícímu zjištění. V trupu letadla objevili množství vlasových trhlin poblíž otvorů pro nýty spojující jednotlivé části tlakového trupu letadla. Vše ukazovalo na únavu materiálu. Později se zjistilo, že za explozivní dekompresí stály neodhalené strukturální změny způsobené vysokým počtem letových cyklů – celkem jich bylo 89 680 – ve vlhkém a slaném prostředí. Servisní kontroly přitom nedokázaly tyto trhliny objevit. V důsledku nehody se zcela změnila pravidla pro údržbu a sledování opotřebení letadel.

Zdroj: FAA, History

Video, které jste mohli minout: Švédský zázrak: Letadlo bez motorů dopadlo do sněhu, všech 129 lidí nehodu přežilo

Miroslav Honsů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom