29. ledna 2020 10:17

Lék na koronavirus: Na vakcíně začínají pracovat Amerika, Rusko, Čína i Austrálie

Za jak dlouho by mohl být hotový lék na koronavirus?

Čína předala Rusku informace o genomu nového koronaviru, který se od prosince šíří z Číny. Obě země začaly pracovat na přípravě vakcíny. Oznámil to dnes ruský konzulát v čínském Kantonu. Virem se v Číně zatím nakazilo přes 5900 lidí a případy nákazy jsou i v cizině. Nemoci podlehlo 132 lidí, všichni v Číně.

V Rusku zatím není žádný případ nákazy koronavirem. Kontrolují tam ale od úterka všechny turisty vracející se z Číny a tři regiony na Dálném východě uzavřely do 7. února své hranice s Čínou.

"Ruští a čínští odborníci začali na vakcíně pracovat," uvedl v prohlášení ruský konzulát.

O možnost zastavit šíření viru vakcínou se snaží i další odborníci. V úterý oznámili nezávisle na sobě zahájení vývoje očkovací látky vědci z amerického Národního ústavu zdraví (NIH) a farmaceutické firmy Johnson & Johnson. Látka ale nebude k dispozici dříve než za několik měsíců.

Nově dnes vědci z australského Ústavu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu podle agentury DPA oznámili, že se jim podařilo koronavirus vyšlechtit v laboratorních podmínkách. Nyní mohou ve spolupráci s ostatními odborníky a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) hledat lék, který by proti viru fungoval.

Zdroj: ČTK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom