18. května 2025 07:00
Adam Vala

Kdy a jak skončí veškerý život na Zemi? Z velmi detailní odpovědi vám nebude dobře

Je nám líto, ale všechno jednou skončí. A to se bohužel týká i života na naší planetě. Vědci dnes navíc dokážou poměrně přesně odhadnout, kdy Země přestane být pro člověka obyvatelná, a stejně morbidně mohou tuto nepříjemnou budoucnost předpovědět i pro další živočichy a organismy. Přijde vám, že je to tak daleko, že se tím nemusíte zabývat? A co kdybychom vám řekli, že některé signály konce lze pozorovat už dnes?

Naše planeta se neustále mění v místo, kde je stále těžší přežít. Klimatické změny, ztráta biodiverzity nebo narušování ekosystémů ukazují, že lidstvo ničí nejen sebe, ale také domov pro všechny obyvatele planety. „Nejde jen o to, že klesá počet druhů, vliv člověka také mění složení druhových společenstev,“ uvádí ve studii zveřejněné odborným časopisem Nature vědec François Keck. Naznačuje, že vymíráním druhů přicházíme o celé ekologické vazby, což má dalekosáhlé následky.

Savci nemají šanci

Ovšem i kdyby lidstvo nějakým zázrakem zvládlo probíhající změny zbrzdit nebo i zcela otočit dosavadní vývoj, stejně to podle některých vědců nebude stačit. „Výhled do vzdálené budoucnosti je velmi pochmurný,“ říká klimatolog Alexander Farnsworth z University of Bristol ve své studii zveřejněné magazínem Nature Geoscience. Pomocí superpočítačů simuloval klima pro nadcházejících 250 milionů let a výsledkem byl svět, kde savci – samozřejmě včetně lidí – nemají podle Farnsworthových závěrů šanci.

Podle jeho modelu dojde ke vzniku superkontinentu v tropickém pásmu, oxid uhličitý v atmosféře naroste na dvojnásobek dnešních hodnot a Slunce bude zářit o 2,5 procenta víc než dnes. „Teploty se budou pohybovat mezi 40-70 stupni. Vysoká vlhkost navíc zabrání účinnému ochlazování těla, což nakonec rozhodne o našem osudu,“ předpovídá Farnsworth.

Čtěte také: Mléčnou dráhu zničí kolize s rychle se blížící galaxií. Vědci popisují, kdy a jak zkáza proběhne

Svět bez kyslíku

Snadné to ale nebudou mít ani rostliny. Jak je uvedeno výše – čím je Slunce starší, tím více září, což spustí změny v geochemických procesech celé planety a dojde i na fotosyntézu. Podle japonské studie z roku 2021 bude atmosféra bohatá na kyslík už jen přibližně 1 miliardu let, protože kvůli rostoucímu solárnímu záření zmizí rostliny a kyslík se už přestane tvořit. „Pokles bude extrémní, mluvíme o hodnotách asi milionkrát nižších, než jaké máme dnes,“ dodal k pochmurné předpovědi Christopher Reinhard z Georgia Institute of Technology pro magazín New Scientist.

Výsledná atmosféra pak bude připomínat Zemi z doby před okysličením, které proběhlo přibližně před 2,5 miliardami let. Bude tedy plná metanu, nebude mít ozonovou vrstvu a kyslík se dostane na nulu. Některé rostlinné druhy přitom mohou vlivem probíhajících změn zkolabovat už za 500 milionů let, což se samozřejmě pohledem života jednoho člověka zdá jako hodně daleko, ale optikou stáří celé planety to není úplně dlouhá doba.

Velké Slunce a konec

Úplně poslední kapitola života na Zemi nastane v momentě, kdy Slunce vstoupí do závěrečné fáze své existence. Zhruba za 5-7 miliard let se přemění v rudého obra a pohltí vnitřní planety naší soustavy. Dojde i na Zemi, což bude definitivní konec všeho. Jistě, po člověku tu zůstanou například anaerobní bakterie v půdě či oceánech, jež možná i převezmou vládu nad umírajícím světem. Ale to už nám bude hodně dlouho úplně ukradené.

Zdroj: NatureNature GeoscienceNew Scientist

Video, které jste mohli minout: Na lidech hořel oděv, miliony stromů šly k zemi. Sílu Tunguského incidentu pocítil celý svět

Adam Vala

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom