28. dubna 2023 15:03

Nejodolnější zvíře světa je prakticky nezničitelné. Přežije i totální zkázu Země

Nebojte se, žádná apokalypsa aktuálně na spadnutí není, přesto není od věci se zamyslet nad tím, co by po globální katastrofě na Zemi zbylo. Člověk by to samozřejmě nebyl, avšak existují tvorové, kteří přežijí snad všechno.

Apokalyptické vize přicházejí především ze světa náboženství, občas se však i seriózní vědci „zasní“ a začnou uvažovat o tom, jak by konec světa vlastně probíhal. A kdo, nebo lépe řečeno co by ho přežilo? Nebudeme vás dlouho napínat, člověk by to rozhodně nebyl – naše planeta totiž oplývá mnohem tajemnějšími a nesrovnatelně odolnějšími tvory, nežli jsme my.

Možný konec světa?

Trio astrofyziků David Sloan, Rafael Alves Batista & Abraham Loeb zkoumalo vpravdě drsnou představu – jak by vypadal život na Zemi, kdyby došlo ke globální katastrofě? Neměli na mysli rozsáhlou epidemii či další světovou válku, nýbrž hrozby z vesmíru: výbuchy supernov, gama záblesky či kolize s asteroidy. Takové události by mohly s velkou pravděpodobností kompletně vyhladit život na Zemi, neboť by došlo k vaření vody v oceánech a živé organismy by jednoduše neměly žádnou šanci. Je tohle vůbec možný scénář?

Podle vědců ne. Žádný asteroid, u něhož hrozí třeba jen velmi teoretická šance na srážku se Zemí, totiž nedokáže vypařit vodu z oceánů kompletně. Podle propočtů vždy aspoň něco málo zbyde, a tak i když člověk samozřejmě nemá šanci na přežití, některé velmi odolné organismy ano. Na konec lidstva nakonec může stačit i stále trochu podceňované globální oteplování, člověk prostě na těžké podmínky není úplně stavěný. I když se to na první pohled nezdá, je to vlastně docela optimistická vize; ať naši planetu postihne cokoli, ke kompletnímu zániku života s největší pravděpodobností nedojde! Takže prostor k dalšímu a zcela jedinečnému vývoji bude otevřen.

Čtěte více: Alzheimer není onemocněním mozku? Radikální teorie přichází po 30 letech výzkumu

Nesmrtelné želvušky

Takže kdo by dokázal takové podmínky ustát? Nejpravděpodobnějšími kandidáty na přežití apokalypsy jsou želvušky. O těch se už několikrát hovořilo jako o nejodolnějších organismech naší planety a i ze zmíněného výzkumu vycházejí nejlépe. Žijí po celém světě, na ledovcích, v pouštích a pochopitelně také v České republice. V dospělosti dorůstají velikosti zhruba jeden milimetr, takže se jich rozhodně nemusíte obávat. Jejich článkovité tělo je pokryté ochrannou vrstvou (kutikulou) a pohybují se pomocí osmi končetin.

Jakousi jejich superschopností je pak takzvaná anabióza – stav hibernace, v němž želvušky přežijí už téměř opravdu cokoli. Obrovské výkyvy teplot, radiaci, nedostatek vzduchu, vody či potravy… Tyto miniaturní tanky jsou dokonce zkoumány vědci i za účelem přežití ve vesmíru a vakuu, čili v podmínkách opravdu neslučitelných se životem, jak jej známe. A to včetně výše popsaných katastrofických scénářů, želvuškám by totiž pozůstatky oceánské vody k přežití bez větších problémů stačily. Tito tvorové tedy vyhynou podle všeho až v době, kdy zanikne naše Slunce. Do té doby s nimi nic nehne!

Zdroj: Nature

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom