Když mazlíček zabíjí: pozor na exotická zvířata

Domácí zvířata zabijí ročně mnohem víc lidí než žraloci. Až si tento článek přečtete, nebudete se tomu už divit...

Mít domácího mazlíčka není bez rizika, zvířata mohou donést domů nebezpečnou nemoc nebo dokonce na majitele zaútočit. Pokud si ale pořídíte opravdu exotického společníka, může jít celkem snadno i o život.

Třeba takový velbloud. Australanka Pam Weaverová dostala tohoto sudokopytníka od členů rodiny k šedesátinám, bohužel ale šlo o samce, který měl sklony k podivnému chování. Svou majitelku připravil o život tím, že se s ní pokusil sexuálně sblížit: při tomto úkonu ji zašlápl a následně zalehl. Až po několika hodinách nebohou ženu našel manžel. Smutné přitom je, že k tragédii vůbec nemuselo dojít – stačilo jen, aby rodina sehnala peníze na lamu, kterou původně chtěla koupit; toto zvíře je ale oproti velbloudovi dražší.

Když člověka zabije tygr, není to žádné překvapení. Když ale šelma připraví o život předsedu kanadského spolku majitelů exotických zvířat, je v tom trochu ironie. Tím spíš, že tygr, kterého Norman Buwalda choval, těžce zranil desetiletého chlapce a muž si musel uhájit právo na chov nebezpečných šelem před soudem. Justice tedy Buwaldovi šelmy povolila – a jednoho dne jeden z tygrů na majitele zaútočil. I Buwaldovo tělo našli až po několika hodinách. Podívejte se na video:

Rčení o božích mlýnech v sobě nese i příběh ze Slovinska, v němž hrají hlavní roli tři bulmastifové a jejich majitel-lékař. Psi pokousali několik lidí a měli být utraceni, ale majitel dosáhl u soudu toho, že mu byli vráceni. Psi ale byli agresivní i dál a obětí jejich dalšího útoku se stal samotný majitel, který nepřežil.

Ani býka si za mazlíčka neberte, zní poučení z případu Američana Rickyho Weinholda. Ten měl na farmě pronajaté místo asi pro asi deset kusů dobytka, a i když ho jeden z býků v minulosti napadl a zkušení farmáři ho před zvířetem varovali, Weinhold si nedal říct a tunového mazlíčka si nechal. Další útok, který přišel den před 53. narozeninami, už muž nepřežil.

Milá štěňátka?

Sandra Piovesanová doplatila na svou bezmeznou lásku ke křížencům psa a vlka. Devítku těchto šelem chovala na dvorku a podle sousedů se k nim měla jako k vlastním dětem. Mazlení se štěňátky se jí ovšem stalo osudným: našli ji ukousanou k smrti v kleci v rohu zahrady, kde šelmy chovala.

Pokud má někdo za domácí mazlíčky bengálského tygra, afrického lva a medvěda baribala, který z nich se podle vás stane zabijákem? Američance Kelly Ann Walzové se stal osudným medvěd, který jednoho dne zaútočil poté, co mu dala do misky psí žrádlo a pak se otočila zády.

Nebezpečná je i vášeň pro plazy, což zjistila čtyřiačtyřicetiletá chovatelka z Cincinatti. Poté, co zemřela na následky uštknutí jedovatým hadem křovákem urutú, experti prohledali její dům: našli tam několik pobíhajících velkých ještěrů (třeba aligátory, varany, leguána a další), pár jedovatých hadů (ti byli naštěstí zavření v plastových přepravkách) a další plazy poschovávané pod oděvy a nebo krabicemi.

A co Češi?

Z Česka naštěstí tragické útoky exotických mazlíčků neznáme. Nejblíž smrti byl chovatel hadů Vojtěch Dzik z Dětřichova nad Bystřicí, kterého loni při krmení uštkla jedovatá kobra monoklová. Díky včasnému podání séra muž přežil a nemá po útoku plaza, který patří k nejnebezpečnějším na světě, žádné vážné následky.

Před pár dny přišli ke zranění sourozenci Berouskovi, když se pokusili oddělit od sebe dva medvědy, kteří se dostali do potyčky. Ani při tomto incidentu, k němuž došlo v Havlíčkově Brodě, naštěstí nikdo nezemřel.

I v Česku žijí lidé, kteří mají jako mazlíčka tygra, ovšem o těch se moc neví – mediálně nejpůsobivější situaci způsobily tyto šelmy v ZOO. Loni libereckým ošetřovatelům utekl z výběhu tygr Paris a při tom vážně zranil mladého praktikanta a lehčeji dvě ošetřovatelky. Šelma se pak skoro hodinu pohybovala po zahradě, ale naštěstí nezaútočila na nikoho z návštěvníků.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom