Vědci vyfotili SMRT. Je bledě modrá a vypadá hezky
Jednou z posledních neznámých hranic v dnešním dokonale prozkoumaném světě je smrt. Britští biologové se vydali za ní...
Britští biologové sledovali, jak vypadá umírání. Pozorovali to na pokusném červovi. V okamžiku smrti začnou umírat i jednotlivé buňky. Spouští to chemickou řetězovou reakci, která vede k rozpadu vazeb mezi buňkami a ještě rychlejšímu zániku organismu.
Studie zveřejněná v odborném časopise PLoS Biology vysvětluje, že modré záření je způsobené nekrózou, která ničí v těle vápník. Studii vedl profesor David Gems z University College v Londýně. Britskému tisku svůj objev popsal takto: „Identifikovali jsme cesty, jimiž se šíří smrt. Jde o způsob, jak se buňky navzájem informují o tom, že tělo už není naživu. Je to jako modrý Smrťák: modré záření jde ve stopách smrti, dokud z těla nezmizí veškeré stopy života…“
Podívejte se na video:
Na stopě nesmrtelnosti?
Tento výzkum má už nyní velmi zajímavé aplikace, které jednou mohou vést k nečekaným výsledkům. Lékaři dokázali přenašeče těchto informací zablokovat – čímž smrt zastavili. Zbytek těla nedostal informaci, že umírá a tak žil červ dál. „Podařilo se nám tak na nějakou dobu oddálit smrt způsobenou například infekcí, ale už to nefungovalo u smrti vysokým věkem,“ vysvětluje doktor Gems.
Podle tohoto výzkumu se tedy smrt „věkem“ od ostatních způsobů smrti nějak liší. Zřejmě spouští rovnou několik mechanismů umírání současně. Proces umírání funguje dle Gemsových výzkumů stejně u červů i u savců.
Modré záření už bylo pozorováno vícekrát, ale doposud nebylo známo, jaká substance za něj může. Zatím se nejvíc spekulovalo o lipofuscinu, o němž se ví, že se v těle shromažďuje s přibývající molekulární zátěží. Po Gemsově výzkumu jsou ale vědci na stopě jiné látce – kyselině anthranilové. Co je zatím na výzkumu nejpodstatnější? Profesor Gems to shrnuje: "Zjistili jsme, že smrt není jen jednoduchý následek opotřebení molekul v těle. Celý proces je podstatně složitější…“