28. prosince 2023 06:00
Adam Vala

Kde se v Česku žije nejlíp a kde nejhůř? Vítězná obec je první už šest let

Kde byste ideálně měli bydlet... a kde na tom podle letošního průzkumu nejsou úplně dobře?

V žebříčku kvality života v obcích letos opět vedou středočeské Říčany. Vyplývá to z průzkumu Obce v datech, jehož výsledky zveřejnil server Aktuálně.cz. Říčany jsou na první příčce už šestý rok v řadě. Na poslední příčce z 206 hodnocených obcí s rozšířenou působností je letos Karviná. Na sestavování indexu pracuje firma Obce v datech se společností Deloitte a využívá data Českého statistického úřadu, Úřadu práce ČR i dalších institucí. Index zahrnuje desítky parametrů k úrovni zdraví, životního prostředí, dopravního spojení, dostupnosti zdravotní péče či služeb, podmínek pro práci, bydlení a vzdělání i vztahů mezi lidmi.

Říčany mají stejně jako loni index na nejvyšší možné úrovni deseti bodů. V hlavních kategoriích je město na maximálních deseti bodech třeba ve zdraví a životním prostředí nebo v materiálním zabezpečení a vzdělání. Velmi nízký index - pod jeden bod - má však město například v kategorii finanční dostupnosti bydlení, tedy poměru průměrných cen bytů ke mzdám, nebo v otázce kapacity základních škol.

Pořadí je letos stejné jako loni v první pětici obcí. Po Říčanech je znovu na druhém místě Praha, na třetím Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, na čtvrtém jsou Hustopeče a na pátém Černošice. V čele žebříčku tak převažují města ze středních Čech, výjimkou jsou jen jihomoravské Hustopeče.

K tématu: REPORTÁŽ: Šikmý kostel, havíři, pervitin, kratom a smog aneb Proč je Karviná nejhorší město

Ve spodní pětce žebříčku jsou jen města z Ústeckého a Moravskoslezského kraje, které patří k regionům s nejnižšími mzdami a nejvyšší nezaměstnaností. Na posledním místě je Karviná s nulovým indexem. Nulu má město třeba v oblasti zdraví a životního prostředí. V kategorii materiálního zabezpečení a vzdělání má 1,9 bodu a v oblasti vztahů a služeb 2,2 bodu. Na nejnižších příčkách jsou kromě Karviné také Orlová na Karvinsku, Vítkov na Opavsku, Most a Žatec na Lounsku. Všechna zmíněná města mají celkový index kvality života nižší než jeden bod.

Autoři projektu podle Aktuálně.cz uvádějí, že se sice Praha a města v jejím blízkém okolí drží na prvních příčkách, ale jejich hodnocení spíše stagnuje. "Stále se zhoršující dostupnost bydlení ve velkých městech a jejich bezprostředním okolí otevírá prostor menším obcím, aby zabojovaly o mladé lidi. O ty, kteří chtějí zakládat rodiny ve vlastním bydlení za důstojné ceny, a přitom žít ve městě, jež má dobrou občanskou vybavenost a nabídku dobré práce v dojezdové vzdálenosti," uvedl vedoucí partner projektu Obce v datech Jan Havránek.

Skokanem roku je podle serveru letos Cheb, který si v žebříčku polepšil o 85 pozic, a je tak nyní na 84. místě. Naopak nejvíce si v porovnání s předchozím ročníkem žebříčku pohoršily západočeské Nýřany, a to o 68 pozic na 150. místo.

Prvních pět a posledních pět obcí v žebříčku Indexu kvality života 2023:

Pořadí 2023 (Pořadí 2022) Obec Kraj Index 2023
1 (1) Říčany Středočeský 10,0
2 (2) Praha Hl. m. Praha 9,2
3 (3) Brandýs nad Labem-Stará Boleslav Středočeský 8,4
4 (4) Hustopeče Jihomoravský 8,2
5 (5) Černošice Středočeský 7,8
202 (199) Žatec Ústecký 0,9
203 (203) Most Ústecký 0,9
204 (195) Vítkov Moravskoslezský 0,3
205 (206) Orlová Moravskoslezský 0,1
206 (205) Karviná Moravskoslezský 0,0

Zdroj: ČTK, Aktuálně

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom