Černobylská havárie zcela změnila tamní žáby. Mutace může pomoci i lidem
Ne všechny mutace jsou škodlivé a překotná evoluce černobylských žab nás může hodně naučit. Jakou ochranu si vyvinuly proti nehostinnému a nebezpečnému prostředí plnému záření?
Když chcete nakreslit rosničku, pravděpodobně použijete světle zelenou barvu. Jak ale ukázal překvapivý výzkum, se kterým odborníci začali v roce 2016, tenhle zažitý barevný vzorec se zásadně změní, pokud se do hry vloží radiace.
Tmavá kůže jako štít
Černobylské rosničky jsou totiž o mnoho tmavší a vědci důsledným zkoumáním a porovnáváním pigmentu žab z jiných, „čistých“ i různě vysokou radiací kontaminovaných světových oblastí zjistili, že důvod, proč je kůže černobylských žab téměř černá, má prapůvod v havárii tamní jaderné elektrárny v roce 1986.
Mutant black frogs spawning near #Chernobyl power plant, 36 years after its catastrophic meltdown.
— Mr Pål Christiansen (@TheNorskaPaul) October 7, 2022
Eastern tree frogs are meant to have bright green skin but scientists have found many with darker or black pigmentation in the 1,0000 sq miles around ground zero ☢️🐸 pic.twitter.com/Ci3JspaH8n
Melanin, kterého mají tyto černobylské rosničky v kůži oproti ostatním neobvykle mnoho, totiž snižuje negativní účinky ultrafialového záření, a – jak ukázal výzkum hub – dokonce i záření ionizujícího. Takto chráněné žáby proto méně pravděpodobně utrpí poškození buněk, jsou-li vystavené radiaci, a mají o dost vyšší šanci na přežití. A díky tomu se od havárie v okolí Černobylu množily většinou tmavší žáby, protože těm světlejším smrtící záření daleko častěji poškodilo zdraví nebo schopnost reprodukce. Dnešní téměř černé žabky jsou tedy výsledkem překotné evoluce. Podobně ke svému zbarvení došli třeba i polární medvědi, ale mnohem, mnohem pomaleji.
Od žab do vesmíru
Odborníky bohužel z místa výskytu těchto evolučně změněných rosniček bohužel vyhnala válka. Ve výzkumu ale plánují pokračovat, jakmile to bude znovu možné. Zjistit, jak dalece melanin proti radiaci chrání, by totiž mohlo otevřít dveře k jeho praktickému využití, ať už během zacházení s radioaktivním odpadem, nebo při objevování a zkoumání vesmíru.
Zdroj: Wiley Online Library