Navštivte Chrudim: S Českými drahami můžete jet do Města loutek i zadarmo

Česká loutkářská tradice je velmi bohatá. Možná i vy máte někde doma v krabici pimprlata, se kterými hráli vaši rodiče nebo prarodiče domácí loutkové divadlo. A určitě každý Čech zná Kašpárka, Hurvínka, Spejbla a další populární postavy ze dřeva.

Loutky domácích divadel jsou součástí expozice chrudimského Muzea loutkářských kultur a třeba vás jeho návštěva inspiruje natolik, že prohrabete krabice a dětem nebo vnoučatům připravíte domácí loutkové představení. Nebo vás velké historické marionety slavných loutkářských rodů Kopeckých nebo Dubských přimějí vyrazit na představení některé z loutkových scén v naší republice.

Muzeum loutkářských kultur vás vezme i do světa. Jeho sbírka představuje na 50 tisíc různých položek od loutek přes kulisy až po plakáty a nejrůznější předměty spojené s loutkářstvím. A jsou zde zastoupeny i zahraniční loutky z nejrůznějších koutů světa, z Francie, Ruska, Německa, Velké Británie a dalších evropských zemí. S loutkami se můžete vydat také do vzdáleného Vietnamu díky sbírce vodních loutek z této daleké země nebo můžete prostudovat kolekci stínových loutek. Tato produkce má velkou tradici například v Číně.

Za obdiv stojí i samotné sídlo muzea Mydlářův dům. Jedná se o dobře zachovaný renesanční měšťanský dům s arkádami ze 16. století. Ve městě není jediný, který stojí za obdiv. Chrudim má doslova tisíciletou historii a patří k nejstarším městům v Čechách. Navíc k bohatým a důležitým městům královským. Díky tomu zde můžete obdivovat celou řadu památek. Třeba původně gotický Khomovský dům s renesančním a empírovým portálem, Starou radnici z 15. století, bohatě zdobený barokní Sloup Proměnění Páně s kašnou, malé fortny v bývalých hradbách nebo církevní památky. Kostelů a kaplí je ve městě hned několik a všem dominuje gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie na hlavním Resslově náměstí.

Ne, to není náhoda. Hlavní náměstí zde mají pojmenované po jednom z nejslavnějších rodáků Josefu Resslovi. Jeho největší vynález, který změnil lodní dopravu po celém světě, je lodní šroub.

Chrudim byla kdysi velmi významné správní a hospodářské centrum, ale během posledních dvou století ztrácela na úkor nedalekých Pardubic. Velký vliv na to měla i stavba železnice. Vlakem se do Chrudimi dostanete snadno. Z Pardubic sem jezdí přímé osobní a spěšné vlaky nejméně jednou za hodinu a cesta trvá jen čtvrt hodinky. Ale už to není na přímém koridoru. Na něm leží Pardubice a vlakem se do nich pohodlně dostanete z Prahy, Brna nebo z Ostravska a do Chrudimi jen přestoupíte na motoráček.

Ten vás doveze i za dalšími cíli kolem Chrudimi. Jen o jednu zastávku dál jsou Slatiňany s kouzelným, právě opraveným zámkem, Muzeem starokladrubského koně a rozlehlým krajinářským parkem s několika rybníky, dvěma rozhlednami, lanovým parkem a dalšími stavbami. Děti určitě ocení třeba miniaturu hradu nazvanou jako Kočičí hrádek.

Nakupujte na e-shopu a pak cestujte zadarmo

Do Chrudimi můžete časem cestovat i zadarmo. Stačí se jen zaregistrovat ve věrnostním programu ČD BODY a pravidelně nakupovat jízdenky v e-shopu.

„Elektronický nákup jízdenek si oblíbila už čtvrtina našich zákazníků, kteří využívají i náš věrnostní program,“ říká obchodní ředitel Českých drah a zdůrazňuje přednosti elektronického nákupu: „Jízdenku koupíte kdekoliv přes internet i z chytrého telefonu, třeba přes aplikaci Můj vlak. Nemusíte ji tisknout, stačí na mobilu ukázat kód, který obdržíte. Místo hotovosti platíte kreditkou a v případě změny plánu jízdenku jednoduše vrátíte ještě 15 minut před odjezdem.“

Navíc při každém nákupu v e-shopu získáte body, které můžete vyměnit za různé výhody. V nabídce jsou vouchery do divadel, slevy v obchodech nebo cestování zadarmo. Třeba za 150 bodů pořídíte regionální verzi skupinové víkendové jízdenky, za 200 bodů si pořídíte jízdenku po jakékoliv trase v Česku a za 350 bodů dokonce celostátní síťovou jízdenku pro neomezené cestování. Město loutek tak pro vás může být jen zajímavým cestovatelským začátkem!

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom