22. března 2017 06:00

Boeing představil futuristický skafandr své kosmické lodi

Boeing boduje. V novém kabátě by do kosmu mohla posádka letět již příští rok.

Vzhled kosmických misí budoucnosti začíná dostávat první obrysy. Boeing nedávno v rámci přípravy své vlastní kosmické lodi Starliner představil skafandr Boeing Blue, do něhož se budou oblékat posádky na palubě modulu. Vzhledem připomíná skafandry z filmu 2001: Vesmírná odysea, premiéry by se mohl dočkat už příští rok. V pozadí za ním nezůstávají ani stále vyvíjené obleky NASA a SpaceX.

Skafandr bez helmy

Boeing Blue je doposud posledním kamínkem do mozaiky evoluce leteckých kombinéz – nejde o skafandr pro výstup do volného prostoru, ale o zálohu pro případ úniku atmosféry lodi či pro případ požáru. Naopak ochranu před slunečním zářením nebo mikrometeority u něj nehledejte. Více než skafandry astronautů programu Apollo tak oblek svou funkcí odpovídá dosavadním oranžovým kombinézám posádek raketoplánů. I oproti těmto však Boeing Blue nabízí celou řadu vylepšení. Jako první zřejmě náhodné pozorovatele zaujme absence helmy.

Namísto ní oblek disponuje jakousi vyztuženou kapucí s průzorem, která dovoluje o něco vyšší komfort a pohyblivost svého nositele. Krom této změny zaujmou i rukavice nabízející vyšší citlivost prstů, ale také možnost operovat na dotykových displejích. Boty s podrážkou byly vytvořeny podobně jako tenisky a mohou dovolovat snazší, rychlejší běh. Celkově oblek váží zhruba 10 kilogramů a oproti oranžovým skafandrům tak snižuje zátěž o 5 kg. Jeho oblékání je rovněž o něco snazší. Vnější část je pak potažena materiálem, který má odpuzovat vodní výpary a udržovat tak stálý přísun vzduchu (v ideálním případě) pro ochlazování skafandru.

Půjde-li vše podle plánů, Boeing by mohl vybavit první posádky svým modrým skafandrem připomínajícím klasiku sci-fi kinematografie již příští rok v prosinci. Boeing Blue by si oblékla posádka první testovací mise soukromého plavidla Starliner mířícího na palubu Mezinárodní vesmírné stanice. Během několika málo příští let by tu však modrý skafandr neměl být sám – v kosmu nás totiž možná čeká učiněná módní přehlídka!

Skafandry pro 21. století

Byť rozhodně není pravda, že by kosmonautika ve 21. století stagnovala, jak lze občas slyšet od kritiků, faktem na druhou stranu je, že astronauti a kosmonauti při cestách za hranice naší planety stále oblékají totéž co před pár dekádami. Současný standardní skafandr NASA jménem EMU (Extravehicular Mobility Unit) se dočkal premiéry v roce, kdy odstartoval první raketoplán – používá se od léta páně 1981. Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici pak mohou sáhnout i po ruském skafandru Orlan – ten si však svou první premiéru odbyl ještě dále v historii, v roce 1977. Za následné dekády samozřejmě oba obleky prošly několikrát modernizací, těžko ale popírat, že po takové době není co měnit.

Budoucí skafandry tak mají přinést vyšší míru flexibility svých nositelů i snazší údržbu a používání. Optimisté nám však tuto novou generaci skafandrů slibují už víc než 15 let a Boeing Blue je zatím jednou z mála vlaštovek, které se dočkaly dokončení.

NASA samotná již několik let testuje a vyvíjí několik prototypů jako skafandry PXS a Z-2. Zejména druhý jmenovaný působí náramně futuristicky a slibuje doposud nepoznanou míru pohyblivosti astronautů pro vnější mise na Mars či Měsíc. Některé technologie pro něj zatím testuje skafandr PXS, jenž působí jako průsečík mezi Z-2 a starým EMU. Praktické nasazení by mohlo být připravené pro první testovací lety lodě Orion v roce 2021. Pokud by však nové obleky ještě nebyly dokončené, posádky zřejmě budou do kosmu vystupovat v původním EMU.

Své vlastní skafandry samozřejmě připravují i další soukromé společnosti. Prototyp skafandru od SpaceX ještě není znám a má být také odhalen letos – ví se však, že oproti NASA se společnost Elona Muska více soustředí i na stylový vzhled svých posádek. Skafandr SpaceX totiž vzniká i v kooperaci s grafickým designérem Jose Fernandezem, jenž připravoval i slavné kostýmy superhrdinů Marvelu a DC Comics. Elon Musk se již vyjádřil v tom smyslu, že z jeho skafandru má "čišet heroismus" – zřejmě tak bude působit notně jinak než oblek Z-2 i Boeing Blue.

Text: Ladislav Loukota

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom