2. února 2021 00:07

Italské město Biccari láká cizince: Dům k rekonstrukci za 1 euro, na klíč za 200 000 korun

Založili ho Římané a největší slávu zažilo ve středověku. Dnes se ale městečko Biccari ve střední Itálii podobně jako další italská města vylidňuje – zůstalo tu už méně než 2 000 lidí. Nově se tu můžete usadit v domě za 200 000 Kč nebo za jediné euro. To když investujete do rekonstrukce.

Biccari usazené na pahorku v oblasti Puglia vyrazilo do boje za získání nových obyvatel. Na rozdíl od jiných italských míst, kde rovněž můžete koupit v dům za 1 euro obvykle ve zcela havarijním stavu, nabízí místní radnice i domy připravené rovnou k nastěhování. Jejich cena začíná na 7 500 euro, což je zhruba 195 000 Kč.

Obvyklá cena domů nabízených k prodeji na klíč se pohybuje od 10 000 do 13 000 euro, což je 260 000–338 000 Kč.

Lidé odcházejí za prací

Starosta Biccari Gianfilippo Mignogna chce tímto krokem zachránit městečko před vymřením. Lidé odsud odcházejí dlouhodobě za prací do velkých italských měst nebo do zahraničí, hlavně do USA. Od 50. let se tak počet obyvatel snížil z 5 000 na 2 000.

„Máme sotva 2 000 obyvatel,“ řekl starosta reportérům CNN. „Úbytek obyvatel je otevřená rána, trvalý fenomén. Místní stále odcházejí, a i když se většinou v létě vraceli na návštěvu, dnes už ani to nedělají. Mnoho obyvatelných domů je prázdných a upadají v zapomnění,“ vysvětluje Gianfilippo Mignogna.

Střed města je podle něj téměř vylidněný se zachovalými, ale prázdnými domy s nápisy „k pronájmu“ nebo „k prodeji“, které nikdo nečte.

Vybrat si můžete z více než 100 domů

Město nabízí nejméně deset nemovitostí za cenu od 1 do 20 euro, u nichž je nutné na radnici složit kauci 3 000 euro. Ta bude majiteli vrácena poté, co dokončí nezbytnou rekonstrukci domu. Lhůta na rekonstrukci je stanovena na tři roky, v závislosti na okolnostech se ale dá prodloužit.

Domů připravených k nastěhování bude odhadem kolem stovky, jejich snímky a mapy budou umístěny na oficiální stránky města. Mimo to je možné přímo kontaktovat starostu na e-mailové adrese sindaco@comune.biccari.fg.it

Biccari leží na úpatí zdejší nejvyšší hory Monte Cornacchia v turisty dosud neobjevené oblasti na rozhraní regionů Puglia, Molise a Kampánie. Jde o typické středověké italské městečko s úzkými uličkami původně obklopené středověkými hradbami, z nichž se ale zachovala jen jedna obranná věž.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom