6. února 2019 19:00

Antinatalistické hnutí má svého hlupáka. Muž, který žaluje své rodiče za to, že nedal souhlas ke svému zplození, vychází z bludné filozofie

Některé filozofické směry mohou být úsměvné. Ale antinatalismus je vyloženě odporný.

Filozofie pro život člověka…

Mnohá hnutí postavená na filozofickém základě vyhnaná do absurdna získávají nádech bizarnosti. Někdo se směje feministkám pro jejich (ne)schopnost dostat správný tabulkový počet žen do dolů a hutí (jde přece o rovnoprávnost ve všech směrech), jiný vegetariánům, kteří ve snaze žít zdravě dodávají svému tělu všechny potřebné minerály ne stravou, ale předraženými potravinovými doplňky. Vitamín B12 (kyanokobalamin) se do těla dostává v podstatě jen s produkty živočišného původu, takže tvrzení, že vše se najde v rostlinách, není pravdivé. Zatímco feministky, respektive sufražetky, bojovaly a vybojovaly pro ženy možnost studia na vysokých školách a volební právo, a vegetariáni mají pravdu v tom, že nadbytečná konzumace masa opravdu ekologicky neúměrně zatěžuje krajinu, tak antinatalisté by nejraději vyhubili člověka.

… a filozofie pro jeho smrt

Těhotné ženy budou jednoho dne ukamenovány.“ „Snažte se ve jménu morálky přesvědčit lidi, aby se zdrželi plodnosti.“ První citát je připisován rumunsko-francouzskému filozofu Emilu Cioranovi, druhý Lvu Davidoviči Trockému, ruskému komunistovi, který před Stalinem prchl, aby byl v Mexiku zavražděn agentem NKVD. A oba zmiňuje materiál The Art of Guillotining Procreators: An Anti-Natalist Manifesto z pera belgického filozofa a aktivisty Theophila de Girauda. Už v jeho prvním díle The Impertinence of Procreation, brojí proti lidské reprodukci. Druhá kniha je vlastně jen doplněná ta první a hlavní poselství zní: "Milujete-li děti, nedělejte je“. Je to klasický filozoficko-demagogický koncept. Pokud nebudete dělat děti, nebudete mít koho milovat. Abyste měli koho milovat, musíte dělat děti, Ale pokud je milujete, neměli byste je dělat. Připadá vám to zacyklené, hloupé a poněkud nesrozumitelné? Taková už je filozofie.

Žaloba za zplození

Antinatalistické, tedy „protiplodící“ hnutí došlo dokonce tak daleko, že nejméně jedno „dítě“ žaluje své rodiče za to, že ho zplodili bez jeho souhlasu. Samozřejmě, že jde o logický nesmysl, ale to Raphaelu Samuelovi, sedmadvacetiletému Indovi, zřejmě nedochází. Podle myšlenkového směru, který antinatalisté vyznávají, je morálně špatné jakékoliv množení lidí prostě proto, že kdyby lidé nebyli, nemohli by trpět. V absurdní rovině by nenarozené dítě mělo dávat souhlas se svým zplozením svým budoucím rodičům. Vypadá to jako absurdní hoax, jenže informace se Samuelem přinesl seriózní The Guardian. Na jeho stránkách tvrdí, že žije a lituje toho, nicméně vzhledem k tomu, že dává rozhovory, to nevypadá na účinnou lítost, kterou by mohl jedním skutkem napravit. Navíc on sám v příspěvku Proč žaluji své rodiče (Why am I suing my parents?) na YouTube vysvětluje své postoje. V jiném příspěvku tvrdí, že neplodnost je sexy. Možná, že se nakonec ukáže, že Samuel není hloupý, jen má velmi specifický smysl pro humor. Ale nic z jeho vystoupení tomu zatím nenasvědčuje.

V diskuzích na facebookovém profilu Prima ZOOM se pod články o tom, že tomu či onomu druhu hrozí zánik nebo že klimatické změny likvidují ten či onen přírodní fenomén, často objevují výkřiky, že vyhubit by se měl člověk. S trochu sarkasmu se chce podotknout, že malilinkatý střípek přispívající k řešení problému mají v rukou oni diskutující sami. Kdybychom chtěli být stejně hloupě demagogičtí, jako antinatalisté, tak připomeneme, že teze o tom, že by se člověk ani neměl narodit, vykřikují ti, kteří se narodili a mohou si to tudíž dovolit. Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom