Fidel Castro přežil 637 pokusů o atentát. Americká CIA nebyla v útocích zdaleka sama
Revolucionář a dlouholetý kubánský vůdce měl spoustu nepřátel. O to více je překvapující, co všechno dokázal přežít.
Americké administrativě vůbec nedělala dobře představa komunistického režimu ležícího nedaleko hranic Floridy. Ostatně rozmístění sovětských raket na Kubě jen dokazuje, že oprávněně. CIA tudíž celé roky aktivně pracovala na odstranění strůjce nebezpečí Fidela Castra.
„Podle oficiálních údajů přežil 637 pokusů o atentát. Když pokus o invazi ztroskotal, vymyslela CIA řadu neuvěřitelně bizarních plánů, jak zabít prezidenta Castra. Jedním z nich bylo nasypat do jeho bot prášek, po němž by mu vypadaly vousy, v dalších figurovaly otrávené pilulky, cigarety, ale dokonce i jedem napuštěný potápěčský oblek,“ napsala redakce BBC.
Po krku mu nešla jen CIA
Pokud bychom měli nyní již zesnulému kubánskému diktátorovi přiřknout nějakého zásadního nepřítele, bezpochyby by jím byli kubánští emigranti, kteří často za extrémních osobních obětí opustili Castrův ostrov svobody, kde jim dodnes za svobodné vyjádření názorů hrozí vězení. Byli to právě oni, kdo se mnohokrát pokusili staršího z bratrů Castrových jednou provždy odstranit z povrchu zemského.
Použité metody by se daly rozložit na široké škále bizarnosti. Od klasické střelby či odpálení nálože na dálku až po BBC zmiňovaný prášek, který měl navždy změnit vůdcovu image a charisma. „Dne 30. 11. 1961 začala operace Mangusta, která měla za cil zničit Castra, vyvolat na Kubě protivládní vzpouru a umožnit intervenci USA. Plány zdůrazňovaly, že vše má proběhnout v režii kubánské opozice.“ Státní tajemník Kennedyho John Foster později oznámil: „Utratili jsme miliony dolarů, abychom se mohli připravit na ozbrojenou válku, ale utratili jsme příliš málo na ideologickou válku.“
Nechyběla ani mafie
Na to reagovala Informační agentura USA následovně: „Vsunout pochybnosti do mozku lidí, již to je velké vítězství." Operace Mangusta měla ukázat celému světu, že Kuba není svobodná. CIA požádala o pomoc také americkou mafii. John Rosselli, Santos Trafficante a Momo Salvatore Giancana měli za úkol zlikvidovat Fidela Castra. Stopy po neúspěšných atentátech proto často vedly právě k nim,“ píše Miroslava Ferrarová ve své diplomové práci zaměřené právě na kubánské disidenty.
Jednou z organizací snažících se připravit Fidela Castra o život byla i Alpha 66, jejíž buňky se uhnízdily v několika státech USA. Organizace má mimo jiné na svědomí bombové útoky mající za cíl poškodit kubánskou image a tím způsobit dopad na zisky z cestovního ruchu. Není divu, že kromě Castra na zahraničních cestách si vzala na mušku i hotely a cestovní kanceláře.
V devadesátých letech byl lídrem této organizace Andrés Nazario Sargen. Ten se přiznal k více než 80 útokům, v jejichž důsledku přišlo o život 200 příslušníků Alphy 66. Také se v rozhovoru přiznal k pokusu o atentát na Castra: „Zkusili jsme ho zabít vícekrát, třeba na Kubě. Já sám jsem byl členem skupiny, která ho chtěla zabít v New Yorku, ale FBI nás chytla.“
Fidel Castro nakonec nepodlehl atentátu, ale věku. Nemocného starce už nikdo neměl chuť zabíjet, čas totiž pracoval proti němu. Situace na Kubě se v posledních letech výrazně proměňuje. Castrův bratr Raul se totiž v dubnu 2018 oficiálně vzdal prezidentské funkce a do čela země byl poprvé od kubánské revoluce zvolen zástupce jiného než Castrova jména, Miguel Díaz-Canel.
Zdroj: CNN