Před 76 lety byly světu představeny vyzývavé bikiny
Začátky bikin nebyly vůbec snadné. Vatikán huboval a došlo i na zatýkání a zákazy.
Moderní bikiny mají poměrně krátkou historii sahající do poloviny minulého století, zatímco obleky připomínající tento módní výstřelek lidé nosili v dobách dávno minulých. První známý případ jakýchsi bikin sahá do období až několik tisíc let př. n. l., kdy obdobné šatstvo zdobilo těla žen, což dokládají mnohé archeologické artefakty a malby.
Začalo to v Bostonu
Pokud jde o moderní bikiny, jejich první kroky začaly v roce 1907 v Bostonu. Na tamní pláž vyšla sice v jednodílných plavkách Annette Kellermannová, ovšem její plavky byly zakončeny odvážně nad koleny. Veřejnost byla pobouřena a Kellermannová byla policií zatčena za obscénnost. O několik let později bylo ženám v rámci olympiády povoleno nosit funkční dvoudílné plavky skládající se z tvarovaných šortek a krátkého rukávu. S vynálezem nových materiálů typu nylo a latex kolem roku 1934 se plavky staly více přiléhavými, přičemž některé měly ramenní popruhy, které mohla jejich nositelka zvýšit nebo snížit za účelem kvalitnějšího opalování. Od začátku čtyřicátých let minulého století se staly dvoudílné plavky na amerických plážích poměrně běžným jevem. Na jejich popularitě notně přidaly fotografie hollywoodských dívek jako Ava Gardner nebo třeba Lana Turnerová, jejichž dráždivé snímky visely v kasárnách široko daleko.
První vyzývavé bikiny předvedla tanečnice
Velký zvrat nastal v létě roku 1946, kdy inženýr Louis Réard (1897 – 1984) a módní návrhář Jacques Heim (1899 – 1967) prakticky současně vynalezli své vlastní dvoudílné plavky titěrných rozměrů. Návrhář Heim své plavky prodával ve svém francouzském obchodě v Cannes, přičemž svůj výtvor pokřtil jako „Atome“, čímž se snažil vystihnout maličkou velikost (jako atom) jeho plavek. Mezitím se v Paříži Réard nechal inspirovat potřebám žen, které si musely pro dokonalé opálení plavky neustále vyhrnovat. Inženýr tak vytvořil dvoudílné plavky, které nazval „bikini“ (česky bikiny). Názvem se inspiroval z atolu Bikini v Tichém oceánu, kde byla 1. července 1946 provedena první zkouška atomové bomby.
Moderní bikiny byly oficiálně do světa módy zavedeny dne 5. července roku 1946, kdy Louis Réard veřejnosti představil miniaturní dámský plavecký dvoudílný komplet, který se vešel do krabičky od sirek. Na Casino de Paris tento módní výstřelek předvedla exotická tanečnice Micheline Bernardiniová, která neměla – s ohledem na svoji letitou praxi – žádné výčitky objevit se na veřejnosti téměř nahá. Réard byl tanečnici velmi vděčný, protože bylo prakticky nemožné najít modelku, která by jeho odvážný výtvor takovým způsobem prezentovala. Bernardiniová během svého výstupu před zvídavými objektivy fotoaparátů držela v ruce krabičku od sirek, čímž veřejnosti připomínala, že její komplet je vyroben z pouhých 30 palců tkanin. Někteří reportéři vyjadřovali mírný šok, přičemž nejeden tvrdil, že americká děvčata na nošení něčeho podobného nikdy nepřistoupí. Později se ale ukázalo, že se mýlili.
Bikiny nosila i Marilyn Monroe
První prodeje bikin byly ale velmi pomalé. Veřejnost totiž považovala bikiny za šokující a nemorální, v některých amerických městech se stalo nošená bikin na veřejnosti dokonce nezákonné. Také představitelé Vatikánu považovali bikiny za hříšné, což mělo nemalý vliv na zákaz bikin ve Španělsku, Itálii, Portugalsku, Austrálii a třeba Belgii. Jak se ale ukázalo, móda a film hýbou světem: velký zvrat nastal již v roce 1952, kdy se známá francouzská herečka Brigitte Bardotová objevila v bikinách ve filmu „The Girl in the Bikini“ (Dívka v bikinách).
Velice brzy začaly bikiny nosit ve filmech a v reálném životě i mnohé další slavné herečky včetně Marilyn Monroe, Jayne Mansfieldové a samozřejmě i Bardotové. Bikiny se zkrátka staly mezi ženami doslova hitem.
Opravdový ikonický moment historie kinematografie ale přišel až v roce 1962, kdy se švýcarská herečka Ursula Andressová (první dívka Jamese Bonda) objevila v bikinách v bondovce Dr. No. Během 60. a 70. let začala sexuální revoluce, kdy popularita bikin zase o něco stoupla a stala se důležitou součástí rašící popkultury. Postoje veřejnosti k sexuální tématice se staly mnohem uvolněnější, čímž se bikiny pravidelně stávaly menšími a menšími. Bikiny jsou dokonce zapsány v Guinessově knize rekordů, o což se 27. září 2007 zasloužilo více než 1000 žen oděných pouze do bikin na australských plážích. Bikiny ostatně nedělají radost pouze ženám, ale koneckonců i mužům, pro které je sličná dívka v miniaturním dvoudílném kompletu vždy středem pozornosti.