14. října 2022 00:10

Před 176 lety byla provedena první operace s anestezií. Původní experimentátor byl kritizován

Zavzpomínejte s námi na den, kdy se lidstvo mohlo začít přestat bát bolesti.

William Morton se narodil do farmářské rodiny 9. srpna 1819 v Charltonu v Massachusetts. Než v roce 1840 nastoupil na Baltimore College of Dental Surgery, živil se jako úředník, tiskař a obchodník. V roce 1841 na sebe upozornil výzkumem a vývojem nové techniky uchycování falešných zubů na zlaté desky. Vysokou školu však opustil již v roce 1842 bez toho, aniž by studia dokončil. Krátce sdílel zubařskou praxi s doktorem Horace Wellsem v Hartfordu v Connecticutu.

V roce 1843 se Morton oženil s Elizabeth Whitman, neteří bývalého kongresmana Lemuela Whitmana. Před sňatkem však musel Morton slíbit, že vystuduje medicínu. Morton sice v roce 1844 na Harvard opravdu nastoupil, ale studium opět nedokončil.

Jakéhosi zadostiučinění a přijetí do akademického světa se mu dostalo až v roce 1852, kdy získal čestný titul Washingtonské lékařské univerzitě v Baltimore.

Éterové opojení a snaha vytřískat jmění

William Morton se vrátil k zubařské praxi. Nepřestal však experimentovat a 30. září 1846 poprvé použil éter na zmírnění bolesti při extrakci zubů. Tento pokus byl úspěšný a navíc se mu dostalo náležité novinářské pozornosti. Bostonský chirurg Henry Jacob Bigelow se na základě kladného ohlasu rozhodl provést první veřejnou operaci, kdy ke zmírnění bolesti bude použit éter. Slavná operace, během které byl pacientovi Edwardu Gilbertu Abbottovi odstraněn nádor na krku, proběhla 16. října 1846 na operačním sále v General Hospital v Massachusetts. Pacient hodnotil průběh operace slovy: „Jako by mě někdo podrbal na krku.“ („As if my neck's been scratched.“)

Po úspěšné demonstraci se Morton snažil skrýt složení látky, kterou pacient vdechoval, a nazýval ji „Letheon“. Netrvalo však dlouho a odborná veřejnost zjistila, že se jednalo o éter. Morton podal na patentové úřadě žádost o vydání patentu na postup a použitou látku. Po měsíci od slavné operace mu bylo vyhověno. Mezi lékaři se však zvedla vlna nevole a kritiky. Kritizovali hlavně Mortonovu snahu vydělat za každou cenu na tak humánním postupu, který výrazným způsobem zlepšuje podmínky při operacích. Navíc Morton nebyl objevitelem vdechovaného plynu. Morton se kritice bránil tím, že patentem chce zajistit, aby se postupy a techniky dostaly pouze do odborných rukou. Výsledkem všeho bylo zrušení patentu a éter se dostal do běžného užívání.

Peníze až v první řadě

Morton se ale v žádném případě nevzdával. V prosinci 1846 požádal kongres o tzv. „národní odměnu“ 100 000 dolarů. Proti jejímu vyplacení ostře vystoupil objevitel éteru Jackson Wells a žádost byla odmítnuta. O stejnou částku žádal Morton kongres i v letech 1849, 1851 a 1853. Vždy neúspěšně. Najmul si tedy advokáta Richarda Henryho Dana Jr., a žaloval americkou vládu.

V roce 1862 vstoupil Morton do armády a sloužil v ní jako dobrovolnický chirurg. Proslavil se hlavně tím, že při operacích zraněných vojáků používal při anestezii svůj oblíbený éter a výrazně tak snížil jejich utrpení a bolesti. Ze záznamů vyplývá, že takto provedl více než 2 000 operací.

William Morton zemřel 15. července 1868 v New Yorku na mozkovou mrtvici. Jeho život a odkaz se stal námětem pro film The Great Moment z roku 1944. V Bostonu dnes můžeme navštívit park se sochou a posluchárnu, kde proběhla slavná operace. Posluchárna nese na jeho památku jméno „Ether Dome“.

Ať již byly pohnutky a snahy Williama Mortona získat finanční prostředky jakékoliv, nelze mu upřít zásluhy na zavedení účinné anestezie do lékařské praxe. Nesmazatelně se tak zapsal do dějin medicíny.

Zdroj: UMHS

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský