Žena šla k doktorovi s podivnou bolestí hlavy. Mohla za ní tasemnice v mozku
Žena stěžující si na bolest hlavy není nic neobvyklého, neboť žen trpících migrénou je v populaci 15–20 %. Občas ale migréna nemusí být migréna...
Když pětadvacetiletá žena přišla v Austrálii k lékaři s bolestí hlavy a podezřením na „divnou“ migrénu, netušila, že se její případ dostane až do The Americal Journal of Tropical Medicine and Hygiene. Lékaři se domnívali, že skutečně jde o migrénu doprovázenou světelnou „aurou“. Jedná se o nepříjemné světelné záblesky, které silné migrény často doprovázejí. Důvodem, proč je nenapadla cysticerkóza (někdy též označována jako neurocysticerkóza), bylo, že se tato nemoc v Austrálii ještě neobjevila.
Hádáte správně. Žena, jejíž jméno zůstalo z etických důvodů a díky lékařskému tajemství utajeno, byla totiž Australanka. A co je pro příběh důležité, nevycestovala z Austrálie, takže parazita, který se náhle objevil v jejím mozku, nemohla „chytit“ někde na cestách.
A woman in Australia discovered her headaches were caused by tapeworm larvae in her brain: https://t.co/Sz6mARWExt pic.twitter.com/0s52ktGuUU
— azfamily 3TV CBS 5 (@azfamily) October 4, 2020
Tasemnice dlouhočlenná
Životní cyklus parazita, kterého známe pod jménem tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium), je obecně známý. Dospělci parazitují v tenkém střevě člověka, odkud se stolicí vylučují povětšinou oplozená vajíčka. Mezihostitelem jsou prasata, a to jak domácí, tak divoká. Jedinci, kteří pozřou kontaminovanou potravu, dostanou parazita do střev. Skrze střevní stěnu pokračuje parazit spolu s krví do orgánů a svalů. A až přijde zabijačka a maso se nedostatečně tepelně upraví, tak se cyklus uzavře.
Jenže je tady ještě jiná varianta. Parazit se může dostat do některých orgánů, odkud neodejde a způsobí onemocnění zvané cysticerkóza. A jedněmi z oněch orgánů mohou být mozek či oči, přičemž na neurocysticerkózu (larvy se uhnízdí v mozku) ve světě ročně zemře padesát tisíc lidí. Tasemnice v mozku může způsobit jak epileptický záchvat, tak psychické poruchy.
Tasemnice dlouhočlenná
Tasemnice a náboženství
Islám, hinduismus a judaismus se vepřovému vyhýbají. Náboženské předpisy považují vepře za nečistého tvora a paradoxně tak věřící chrání před napadením tasemnicí. Jiný způsob, který chrání například křesťany či ateisty, je maso dobře tepelně upravit. Třeba v Africe ale ve velmi chudých částích kontinentu na správnou tepelnou úpravu až tak moc nedbají.
Zatímco v mnoha zemích, kde je konzumace vepřového běžnou záležitostí, se neurocysticerkóza vyskytuje, Austrálie byla zatím této nemoci ušetřena. Neobvyklý případ Australanky proto v odborných kruzích vzbudil zaslouženou pozornost, jelikož potvrdil, že se tasemnice může v lidském mozku objevit kdekoli.
A perlička na závěr. V pilotním díle oblíbeného seriálu Doktor House vystupuje pacientka jménem Rebecca Adler. Nemoc, kterou jí House nakonec diagnostikuje, je právě neurocysticerkóza...