3. května 2021 01:30

Žena šla k doktorovi s podivnou bolestí hlavy. Mohla za ní tasemnice v mozku

Žena stěžující si na bolest hlavy není nic neobvyklého, neboť žen trpících migrénou je v populaci 15–20 %. Občas ale migréna nemusí být migréna...

Když pětadvacetiletá žena přišla v Austrálii k lékaři s bolestí hlavy a podezřením na „divnou“ migrénu, netušila, že se její případ dostane až do The Americal Journal of Tropical Medicine and Hygiene. Lékaři se domnívali, že skutečně jde o migrénu doprovázenou světelnou „aurou“. Jedná se o nepříjemné světelné záblesky, které silné migrény často doprovázejí. Důvodem, proč je nenapadla cysticerkóza (někdy též označována jako neurocysticerkóza), bylo, že se tato nemoc v Austrálii ještě neobjevila.

Hádáte správně. Žena, jejíž jméno zůstalo z etických důvodů a díky lékařskému tajemství utajeno, byla totiž Australanka. A co je pro příběh důležité, nevycestovala z Austrálie, takže parazita, který se náhle objevil v jejím mozku, nemohla „chytit“ někde na cestách.

Tasemnice dlouhočlenná

Životní cyklus parazita, kterého známe pod jménem tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium), je obecně známý. Dospělci parazitují v tenkém střevě člověka, odkud se stolicí vylučují povětšinou oplozená vajíčka. Mezihostitelem jsou prasata, a to jak domácí, tak divoká. Jedinci, kteří pozřou kontaminovanou potravu, dostanou parazita do střev. Skrze střevní stěnu pokračuje parazit spolu s krví do orgánů a svalů. A až přijde zabijačka a maso se nedostatečně tepelně upraví, tak se cyklus uzavře.

Jenže je tady ještě jiná varianta. Parazit se může dostat do některých orgánů, odkud neodejde a způsobí onemocnění zvané cysticerkóza. A jedněmi z oněch orgánů mohou být mozek či oči, přičemž na neurocysticerkózu (larvy se uhnízdí v mozku) ve světě ročně zemře padesát tisíc lidí. Tasemnice v mozku může způsobit jak epileptický záchvat, tak psychické poruchy.

Tasemnice a náboženství

Islám, hinduismus a judaismus se vepřovému vyhýbají. Náboženské předpisy považují vepře za nečistého tvora a paradoxně tak věřící chrání před napadením tasemnicí. Jiný způsob, který chrání například křesťany či ateisty, je maso dobře tepelně upravit. Třeba v Africe ale ve velmi chudých částích kontinentu na správnou tepelnou úpravu až tak moc nedbají.

Zatímco v mnoha zemích, kde je konzumace vepřového běžnou záležitostí, se neurocysticerkóza vyskytuje, Austrálie byla zatím této nemoci ušetřena. Neobvyklý případ Australanky proto v odborných kruzích vzbudil zaslouženou pozornost, jelikož potvrdil, že se tasemnice může v lidském mozku objevit kdekoli.

A perlička na závěr. V pilotním díle oblíbeného seriálu Doktor House vystupuje pacientka jménem Rebecca Adler. Nemoc, kterou jí House nakonec diagnostikuje, je právě neurocysticerkóza...

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom