Nejslavnější únos všech dob spustil masivní hon. S pátráním pomáhala i mafie
Amerika v barvě III (5) - Lindbergův únos
Na kalendáři se píše 1. března 1932 a pro slavného pilota Charlese Lindbergha bude tento neslavně výroční den již navždy patřit mezi ty nejhorší.
Záhadný únos
Lindbergh společně se svojí manželkou vychovává syna Charlese, kterého o půl osmé večer ukládají do postele v druhém patře jejich víkendového sídla v americkém městečku Hopewell. Poklidný večer ale po pár hodinách vystřídá těžko představitelná beznaděj. Namísto spícího batolete chůva spatří prázdnou postýlku. Dvacetiměsíční Charles Lindbergh byl unesen a začíná se psát příběh se špatným koncem. Příběh, který je noční můrou každého rodiče.
Čtěte také: Únosce ji mlátil i 200krát týdně, jindy si zajetí užívala. Natascha Kampuschová čelila po útěku tvrdé šikaně
Nechápající a zmatený Lindbergh si povšiml pootevřeného okna a ležící obálky. Instinktivně popadl pušku a vyběhl spěšně před dům, kde ale nic zvláštního nespatřil. Po dítěti a vetřelci jako by se slehla zem. Tajemná obálka ukrývala výzvu k zaplacení 50 tisíc dolarů. Vyděrač vyplašené rodiče písemným vzkazem upozornil, aby v žádném případě nekontaktovali policii ani veřejnost. Vyděšená rodina i přesto zalarmovala státní policii, která dům a okolí prohledala. Vyšetřovatelé našli zablácené stopy a žebřík, s jehož pomocí únosce vnikl do dětského pokoje. Pachatel však zůstal dál neznámý a jméno dítěte bylo vepsáno mezi pohřešované.
Charles Lindbergh a jeho syn Zdroj: ČTK / Profimedia.cz / Getty Images
Únosce Bruno Haumptmann Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Tragická událost se zapsala do historie. Zdroj: Profimedia.cz
Letec Charles Lindbergh pokořil Atlantik. Zdroj: Profimedia.cz
Manželka Anna s malým Charliem. Zdroj: Profimedia.cz
Charles Lindbergh s manželkou Annou. Zdroj: Profimedia.cz
Únosce Bruno Richard Hauptmann Zdroj: Profimedia.cz
Lindbergův únos skončil tragicky. Zdroj: Profimedia.cz
Mediální štvanice
Varování únosců ale nikdo nedbal a do pátrání se zapojilo značné množství policistů, vojáků a civilistů. Blízké i daleké okolí začalo být systematicky propátráváno. Policisté zastavovali projíždějící automobily, kontrolovali mosty, trajekty a další strategická místa. Pátrání bylo ale stále bezvýsledné. Napětí stoupalo a nikdo se neodvážil říct, zdali zapojení státních složek a médií únosce nepřivede na špatné myšlenky. Co když zpanikaří a dítě připraví o život? Tak či onak se na rodinné tragédii snažili očividně přiživit politici a celebrity. Snahu o vypátrání dítěte dokonce projevil uvězněný mafián Al Capone.
Mohlo by vás zajímat: Únos tříleté Madeleine McCannové: Nový podezřelý dává naději na vyřešení slavného případu
Prostřednictvím novin začal s únoscem vyjednávat 72letý John F. Condon. Brzy nato učitel v důchodu únosce vyzval, aby dokázal, že dítě má skutečně on. O pár dní později pošta doručila dětské pyžamko malého Charlese. Únosci bylo nakonec vyhověno a došlo k předání výkupného. Na oplátku neznámý vyděrač poskytl informaci, že se dítě nachází na lodi u pobřeží Massachusetts. Prohlídkou se však dítě najít nepodařilo.
Hrůzný nález
Pátrání nakonec skončilo 12. května 1932, kdy bylo batole náhodně objeveno v mělkém hrobě poblíž dálnice. Happy end se bohužel nekonal, neboť dítě nejevilo známky života. Nařízená pitva stanovila jako příčinu úmrtí úder do hlavy, přičemž doba úmrtí byla odhadnuta na přibližně dva měsíce. Ani neuvěřitelná rodičovská touha se tak neshledala s úspěchem. Dítě bylo mrtvé a pachatel stále na útěku.
Vyšetřování, obvinění, poprava
Pátrání po brutálním únosci a vrahovi zintenzivnilo. Do vyšetřování byli zapojeni zkušení vyšetřovatelé z FBI. Úřady se zaměřily na sledování sériových čísel bankovek, které byly únosci předány jako výkupné. Už v září policie zatkla Bruna Hauptmanna, německého přistěhovalce, u kterého bylo nalezeno zhruba 14 tisíc dolarů z výkupného. Hauptmann vinu a jakoukoliv spojitost s únosem a vraždou popíral. Na svoji obhajobu prohlásil, že peníze obdržel od přítele, který je již po smrti. Nepřímých důkazů se ale našla celá řada. Například dopis nalezený v dětském pokoji byl plný chyb a germanismů, a dokonce se našlo přímé spojení na Condona, jenž s únoscem vyjednával. Podezřelý muž byl již v říjnu téhož roku obviněn z vraždy.
Hauptmannův proces, o kterém se všude mluvilo jako o procesu století, upoutal pozornost obrovského množství reportérů, spisovatelů, filmových hvězd a široké veřejnosti napříč Spojenými státy. Nejdůležitějším svědkem byl vyjednavač Condon, který Hauptmanna skutečně označil za onoho únosce. Soudní proces se příliš netáhl a na závěr jednoletého řízení porota shledala Bruna Hauptmanna vinného z vraždy prvního stupně. Odsouzenec byl 3. dubna 1936 popraven na elektrickém křesle. K činu se nikdy nepřiznal. Rodina Lindberghova se nakonec přestěhovala do Evropy, neboť nedokázala čelit neutuchající mediální pozornosti.
Kdo byl Charles Lindbergh
Charles Lindbergh (1902–1974) se stal prvním člověkem, který v roce 1927 letecky pokořil vody Atlantského oceánu. Úplně sám a bez mezipřistání sólově přeletěl z New Yorku do Paříže. Dobrodruh ovšem nebyl vždy a všemi oslavován. Po přijetí ceny od nacistického vůdce Hermanna Göringa čelil ostré kritice, která úspěšného dobrodruha označovala za nacistického sympatizanta.
Čtěte také: Únosy politiků, sestřely letadel. Tajemné Bratrstvo má bojovat s Rusy na jejich území
Lindbergh ale i přesto během druhé světové války úzce spolupracovat s americkými leteckými společnostmi, kterým předával důležité informace o stavu německého letectva. Dokonce se účastnil bombardovacích náletů proti Japonsku. Po válce pracoval jako odborný poradce pro americké Air Force a britskou leteckou složku Army Air Corps. Charles Lindbergh se také stal vášnivým ekologem. Život letce ukončila až rakovina v roce 1974.
Zdroj: FBI