23. srpna 2021 15:45

Nejznámější dětský únos: Natascha Kampuschová byla v zajetí osm let. Co se stalo s jejím únoscem a s domem, kde byla držena?

Natascha Kampuschová unikla svému únosci po 3 096 dnech zajetí. Ve sklepě domu nedaleko Vídně se ocitla jako desetiletá, utéct se jí podařilo v 18 letech.

Na konci léta 2006 šokoval doslova celý svět případ mladé dívky Nataschi Kampuschové, která unikla po více než osmi letech ze zajetí v domě Wolfganga Priklopila. Duševně narušený Priklopil ji držel ve speciálně upraveném sklepení svého domu ve Strasshofu u Vídně. Ještě týž den, 23. srpna 2006, kdy se tehdy 18leté Kampuschové podařilo uprchnout, spáchal její únosce sebevraždu skokem pod vlak.

Muž s bílou dodávkou

Bylo krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998, když desetiletá Kampuschová opustila byt svých rodičů ve vídeňské čtvrti Donaustadt a pěšky zamířila do školy. Ve chvíli, kdy míjela bílou dodávku zaparkovanou u chodníku, vyskočil z auta neznámý muž a školačku vtáhl dovnitř. Celou akci náhodou zahlédla dvanáctiletá dívka, která vypověděla, že za volantem dodávky seděl ještě jeden člověk. Jeho existenci se ale nikdy nepodařilo potvrdit.

Po oznámení únosu začala policie prověřovat majitele bílých dodávek. Tehdy poprvé narazila na 36letého nezaměstnaného technika Priklopila. I jeho Mercedes vyšetřovatelé prohlédli, a protože nenašli nic podezřelého, pustili muže ze zřetele.

Oběť stockholmského syndromu

Kampuschová trávila čas v tajné místnosti pod garáží Priklopilova rodinného domku. Z vybavení cely bylo zřejmé, že se Priklopil na akci dlouho dopředu připravoval. V místnůstce o zhruba šesti metrech čtverečních byla postel, stolek, záchod, umyvadlo a dokonce i malá televize. Vchod uzavíraly zvukotěsné trezorové dveře, zvenčí pečlivě zamaskované.

Po jistou dobu držel Priklopil svou oběť jen v podzemním úkrytu, kam ji chodil navštěvovat. Postupem času ale začal dívce důvěřovat, pouštěl ji do svého domu, na přilehlou zahradu, a dokonce ji s sebou někdy bral na veřejnost. Podle některých psychologů postihl Kampuschovou takzvaný stockholmský syndrom, tedy stav, kdy po dlouhém zajetí vznikne mezi obětí a únoscem emocionální pouto.

Věznění Kampuschové trvalo přesně osm let, pět měsíců a 21 dnů. Jeho konec nastal 23. srpna 2006, kdy se svým únoscem čistila na zahradě domu vnitřek auta. V jednu chvíli Priklopilovi zazvonil v kapse mobil. Kvůli hluku vysavače muž poodešel stranou, a v ten moment Kampuschová utekla k sousedům, kteří zalarmovali policii. Než muži zákona dorazili na místo, vydal se Priklopil uprchlou dívku hledat. Týž den večer pak spáchal sebevraždu skokem pod vlak.

Záhadný spolupachatel

Jako motiv únosu se od počátku nabízela touha pachatele po sexu s nezletilou dívkou. Kampuschová však dlouho odmítala, že by mezi ní a Priklopilem k něčemu takovému došlo. Teprve v roce 2013 informoval německý bulvární deník Bild, že Kampuschová vůbec poprvé veřejně promluvila o tom, že byla znásilněna.

Vyšetřování případu skončilo původně tři měsíce poté, co se dívce podařilo utéct. V říjnu 2008 ale bylo obnoveno. Panovalo totiž podezření, že Priklopil nejednal sám. Ani obnovené vyšetřování existenci spolupachatele nepotvrdilo. Sama Kampuschová ostatně tvrdila, že žádného Priklopilova komplice nikdy neviděla.

Bezprostředně po útěku se Kampuschová dostala do péče týmu dětských psychiatrů, kteří ji připravovali na vstup do normálního života. Později napsala autobiografickou knihu s názvem 3 096, který odkazoval k počtu dnů jejího věznění. Stejný název nese i film, který měl premiéru v roce 2013.

Odkaz na obrázkovou licenci: CC BY-SA 4.0

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora