28. srpna 2019 06:00

Už je to tady – trestný čin ve vesmíru

NASA vyšetřuje první trestný čin ve vesmíru.

Vesmírná hackerka?

Americká vesmírná agentura NASA podle listu The New York Times vyšetřuje pravděpodobně první obvinění ze zločinu ve vesmíru. Astronautku Anne McClain obvinila její odloučená manželka Summer Worden, že se jí z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) neoprávněně dostala do bankovního účtu.

McClain přiznala, že se do bankovního účtu přihlásila, ale odmítá, že by se z její strany jednalo o jakýkoliv zločin. Z oběžné dráhy pouze chtěla zkontrolovat, že rodina má dostatek peněz na zaplacení účtů a péči o šestiletého syna Summer, o kterého se obě ženy před odloučením staraly. Do bankovnictví se přihlásila pomocí stejného hesla, které používala během jejich vztahu. Astronautku vyšetřuje úřad generálního inspektora při NASA, vyslechl ji minulý týden.

204 dnů ve vesmíru

McClain se zpátky na Zemi vrátila koncem letošního června, na oběžné dráze strávila 204 dní. Během pobytu na orbitální stanici, která se pohybuje ve vzdálenosti 400 kilometrů od zemského povrchu, se několikrát účastnila misí v otevřeném vesmíru.

Vesmírné agentury Spojených států, Evropy, Ruska, Kanady a Japonska, které mají na starosti správu ISS, se shodly, že na stanici budou platit národní zákony zemí, ze kterých případní obvinění pocházejí. Na Rusy se tedy vztahují ruské zákony a na Kanaďany kanadské. Evropa je brána v potaz jako jeden celek, pokud by ale členské státy měly zájem, mohou na vesmírné zločiny aplikovat vlastní právní normy, uvedl server BBC. Na stanici ale zatím k žádnému trestnému činu nedošlo, citoval The New York Times NASA.

Text: ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom