17. dubna 2020 07:40

Hvězdné války: Rusové vyzkoušeli protidružicovou střelu

Velitelství amerických vesmírných sil řeší ruskou vojenskou hrozbu ve vesmíru.

Rusko provedlo ve středu test protidružicového raketového systému (DA-ASAT), jenž by měl ze Země přímo ničit satelity na nízké oběžné dráze kolem Země. Na svém webu to oznámilo velitelství amerických vesmírných sil (SPACECOM), podle kterého se jedná o potvrzení ruské vojenské hrozby ve vesmíru.

"Ruský test DA-ASAT poskytuje další příklad toho, že hrozby pro vesmírné systémy USA a jejich spojenců jsou skutečné, vážné a rostou," prohlásil náčelník SPACECOM generál John Raymond. "Spojené státy jsou připravené a odhodlané odrazit agresi a bránit národ, naše spojence a americké zájmy před nepřátelskými činy ve vesmíru," dodal v této souvislosti.

SPACECOM podle webu Air Force Magazine nesdělilo, kam testovaná ruská raketa mířila. Mluvčí Christina Hoggatt nicméně uvedla, že nebyly zjištěny žádné vesmírné trosky, jež by byly výsledkem uvedeného testu. Neřekla, zda Pentagon reagoval nějakým způsobem, který by mohl Moskvu od provádění podobných zkoušek v budoucnosti odradit.

Podle generála Raymonda je uvedený test DA-ASAT "dalším důkazem toho, že Rusko pokrytecky obhajuje návrhy na kontrolu zbrojení ve vesmíru, jejichž cílem je omezit schopnosti Spojených států, aniž by přitom mělo v úmyslu zastavit své zbraňové programy pro údery ve vesmíru".

SPACECOM uvádí, že ruská raketa může zničit satelity na nízké oběžné dráze, která sahá až 2000 kilometrů nad Zemí. Zbraně přímo odpalované ze Země se snaží "zasáhnout satelit s využitím letové dráhy, která protíná cílový satelit bez potřeby umístit stíhací zařízení na orbitu".

Velitelství amerických vesmírných sil již dříve informovalo o tom, že Rusko testovalo manévry dvou svých družic, Kosmos 2542 a Kosmos 2543, které "prokazovaly charakteristiky zbraní". V únoru tyto dva aparáty sledovaly americký špionážní satelit způsobem, jenž by podle vyjádření SPACECOM "v jakékoli jiné oblasti bylo možné označit za nezodpovědný a potenciálně ohrožující".

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom