3. září 2022 06:00
Adam Vala

Nový největší teleskop světa bude hledat mimozemský život. Podívejte se na obří skok kvality fotek

Velký Magellanův Teleskop (Zdroj: Giant Magellan Telescope)

Průměr hlavního zrcadla Magellanova teleskopu přesahuje 25 metrů, dohromady jich bude sedm. Dokončení bude stát dalších 5 miliard korun.

Ačkoliv je veřejnost v posledních týdnech zamilovaná do snímků, které k zemi posílá Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), na horizontu už čeká další senzace. Bude jím Velký Magellanův dalekohled, jak se jmenuje jeden z nejambicióznějších projektů Spojených států na tomto poli vědy. Teleskop je ve výstavbě od roku 2015 s tím, že dokončen a v provozu měl být podle prvních odhadů už o tři roky později. Současné plány se ale změnily a GMT – jak se teleskopu zkráceně přezdívá – začne fungovat až v roce 2025.

Jedním z důvodů odkladu byl narůstající rozpočet, který ale pokryje celosvětovým konsorciem projektu schválené navýšení o 205 milionů dolarů. Ty mají pomoci k tomu, aby byl teleskop co nejrychleji dokončen a mohl se pustit do propátrávání vesmíru. Zmíněnou částku daly dohromady instituce, jako jsou Carnegie Institution for Science, Harvardova univerzita, Nadace pro výzkum v Sao Paulu, Texaská univerzita v Austinu nebo Arizonská univerzita. Peníze budou investovány zejména do vytvoření mohutné dvanáctipatrové konstrukce dalekohledu, do vylepšení sedmi primárních zrcadel a do konstrukce jednoho z technologicky nejsofistikovanějších vědeckých spektorgrafů.

Nejvýkonnější teleskop na Zemi

Velký Magellanův dalekohled, který se staví na Carnegieho observatoři Las Campanas v Chile, umožní astronomům nahlédnout do vesmíru mnohem jasněji než pomocí jakéhokoliv předchozího optického teleskopu. Kromě toho, že bude až 200krát výkonnější než současné výzkumné dalekohledy, bude mít teleskop desetkrát větší plochu pro „sběr“ světla a čtyřikrát větší prostorové rozlišení než Vesmírný dalekohled Jamese Webba.

Novým vědeckým poznatkům napomůže mimořádné úhlové rozlišení, špičkové spektrografy a vysoce kontrastní kamery, které budou použity ve spojení s JWST. Cílem společné snahy má být hledání známek mimozemského života v atmosférách pravděpodobně obyvatelných planet, zkoumání nejstarších galaxií, které se ve vesmíru zformovaly, a shromažďování informací, které pomohou vyřešit záhady temné hmoty, temné energie, černých děr a vzniku vesmíru.

„Spolupracujeme s nejschopnějšími inženýry a vědci z předních výzkumných institucí po celém světě,“ vysvětlil Dr. Walter Massey, předseda správní rady Giant Magellan Telescope a bývalý ředitel Národní vědecké nadace a předseda představenstva Bank of America. Potvrdil také, že nedávné příspěvky partnerů investujících do teleskopu posouvají hranice astronomie a v budoucnu dovolí dosáhnout některých klíčových vědeckých cílů.

Zdroj: Interesting Engineering

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom