Trénink na Armageddon: Sledujte unikátní srážku asteroidu se sondou od NASA
Téměř přesně 65 let od startu rakety s první umělou družicí Země Sputnik 1 prokáže jiný satelit během sebevražedné mise lidstvu neocenitelnou službu. Družice DART v plné rychlosti narazí do asteroidu letícího vesmírem a pokusí se změnit jeho trajektorii. Získaná data přispějí ke zlepšení obrany Země před nebezpečím srážek s asteroidy.
Důvod je prostý – poblíž naší planety se nachází kolem 27 000 asteroidů a 10 000 z nich má průměr přes 140 metrů. Přitom už stometrový asteroid by dokázal vyhladit velké město, a pokud by na Zemi dopadl objekt o velikosti asteroidu Bennu, jehož průměr je 490 metrů, uvolnila by se energie odpovídající 1 200 megatunám TNT, tedy 12násobku síly největší termonukleární pumy zvané Car-bomba.
Přímý přenos nárazu
Účastníkem vesmírné srážky se v tomto případě stanou sonda DART (Double Asteroid Redirection Test) a zhruba 160 metrů velký balvan Dimorphos obíhající kolem mnohem většího asteroidu Didymos (průměr 780 metrů). Sonda, která odstartovala v listopadu 2021 ze základny amerických kosmických sil Vandenberg v Kalifornii, do asteroidu narazí čelně rychlostí 6 km/s v úterý 27. září 2022 v 01:14 SELČ. V tu dobu bude asteroid asi 11 milionů kilometrů od Země.
Dramatickou operaci můžete sledovat živě na oficiálním kanálu NASA. Přímý přenos začíná přesně o půlnoci SELČ, tedy 74 minut před dopadem sondy na povrch asteroidu. Dopad družice DART bude s odstupem tří minut pozorovat malá sonda LICIACube, která se od mateřské družice oddělila 11. září:
Odborníci očekávají, že sonda vážící přibližně 540 kg (přesná hmotnost v okamžiku nárazu závisí na spotřebovaném množství paliva), předá asteroidu Dimorphos svou hybnost, čímž se sníží rychlost asteroidu. Ten nikam neodlétne (koneckonců váží odhadem 5 milionů tun), ale měl by po srážce přejít na nižší oběžnou dráhu kolem svého většího kolegy. Tuto změnu pak budou astronomové analyzovat pomocí teleskopů.
Mise s českou stopou
Americká NASA si dvojici asteroidů vybrala za vhodný objekt k otestování metody „kinetického impaktoru“ mimo jiné po konzultaci s odborníky z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Binární charakter (přítomnost měsíce) totiž odhalil česko-americký tým vedený astronomem Petrem Pravcem pomocí fotometrických a radarových měření během těsného přiblížení Didymosu k Zemi v listopadu 2003.
Astronomové Petr Pravec a Petr Scheirich se poté stali členy mise DART a zkonstruovali orbitální model této soustavy a předpověděli relativní pozici Dimorphosu vůči Didymosu v okamžiku dopadu sondy DART. Systém Didymos je přitom velmi kompaktní – vzdálenost geometrických středů obou těles je asi 1 100 metrů a menší asteroid Dimorphos oběhne kolem většího Didymosu za 11 hodin a 55 minut.
Odborníci očekávají, že nárazem dojde ke zkrácení oběžné doby v rozsahu od několika minut do několika desítek minut. Získaná data pak pomohou určit, jakou silou by bylo nutné útočit v budoucnu na potenciálně nebezpečný asteroid tak, aby se vychýlil z kolizní dráhy se Zemí anebo se rozpadl na menší kusy.
ZDROJ: The Verge