24. května 2022 06:00
Adam Vala

Čína oznámila bláznivý plán, jak ochrání Zemi před asteroidy. Pobavil i fanoušky Armageddonu

Čína chystá první testovací let rakety, která má narazit do kusu vesmírné skály a vychýlit ji z kolizního kurzu se Zemí. Test má proběhnout už v roce 2025.

Náměstek ředitele Čínského národního vesmírného úřadu Wu Jen-chua oznámil pro státní zpravodajský server Global Times, že Čína zahajuje přípravy ochranného programu planety Země před dopady zničujících asteroidů. Aktivním prvkem má být kosmická loď, která jednoduše narazí do kusu skály letící vesmírem s nadějí, že ji vychýlí z dosavadní trajektorie a zaslouží se o to, aby asteroid naši planetu minul.

Zpozorování, varování, náraz

Čína dosud neurčila, na který asteroid se hodlá zaměřit, první testovací let by měl ovšem proběhnout už v roce 2025 jako součást rozsáhlého projektu. Ten si vzal za cíl vedle vlastního odstraňování hrozeb také rozsáhleji monitorovat blízkozemní asteroidy, přirozeně zejména ty, které by mohly představovat bezprostřední hrozbu. Součástí celého úsilí má být také inovovaný varovný systém, který by měl pokrýt větší část našeho vesmírného okolí a postarat se o včasné aktivování ochranných prvků.

Je však důležité dodat, že projekt zatím nebyl oficiálně schválen a je otázkou, kdy se tak stane. Na druhou stranu se ale zdá, že je čínský národní vesmírný úřad přesvědčen o užitečnosti navrhovaného plánu, který byl předložen již před několika lety, v říjnu 2021 byla v jeho souvislosti uspořádána konference a v lednu 2022 byl publikován veřejný spis, projednávající potřebné detaily. Čína totiž chce, aby se obrana Země stala věcí veřejnou, takže do spisu byla zahrnuta i softwarová simulace dopadu asteroidu a na ni navázaný nácvik koordinace integrovaného záchranného systému a směrnice pro všeobecný postup pro obyvatele.

Hlavně zjistit, co se blíží

Obdobným způsobem už nicméně postupuje také NASA, která v rámci projektu DART – Double Asteroid Redirection Test – bude podobným způsobem „útočit“ na malou měsíční planetku Didymos, kterou se 26. září 2022 pokusí odklonit z její trajektorie směřující k Zemi. Údaje z tohoto nárazu by mohly pomoci při informování o budoucích snahách o planetární obranu.

Zdá se však, že mnohem podstatnější než samotné odklonění asteroidů, je jejich včasné zpozorování, což se s ohledem na množství vesmírných těles rovná nemožnému. I proto se Čína, USA a mnoho dalších zemí zajímá o planetární obranu a všichni chtějí především vědět, co se k nám blíží s tím, že všechno ostatní se může vymyslet „za pochodu“.

Zdroj: The Verge

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom