20. května 2022 06:00

Unikátní podmořská zahrada připomíná sci-fi. Podívejte se na budoucnost zemědělství

Podvodní zahrada Nemo's Garden (Zdroj: Ocean Reef Group)

Budoucnost zemědělství a zahradničení možná leží schovaná pod hladinou oceánu. Skupina vědců vytvořila projekt, díky němuž je možné úspěšně pěstovat pod vodou prakticky cokoli.

Podmořské zemědělství pro lidstvo není převratnou novinkou, protože chaluhy a řasy pěstujeme už velmi dlouhou dobu. Aby se ovšem pod hladinou oceánu sklízely jahody nebo rajčata, to tu doposud nebylo.

Soběstačný, šetrný a udržitelný systém

Zdá se, že na svět, jak ho známe, se neodvratně řítí dramatická klimatická krize, která v některých teplejších oblastech nakonec zkomplikuje pěstování některých plodin natolik, že bude třeba hledat jiná řešení. Mnozí vědci si navíc dobře uvědomují, že ve chvíli, kdy krize udeří, je na vymýšlení a testování čehokoli většinou už pozdě a vyvinout spolehlivé systémy trvá mnoho a mnoho let. Některé zajímavé projekty se proto objevují už teď. Jedním z nich je pěstování některých druhů zeleniny pod mořskou hladinou ve speciálním skleníku.

Nemo's Garden, healthier than ever! 🌱 . . . 📸 @giacomo_dorlando #nemosgarden #oceanreef #marine #biologist...

Posted by Nemo's Garden on Friday, February 25, 2022

V kupolovitých průhledných stavbách přikotvených k mořskému dnu u pobřeží Itálie můžete vidět dozrávat jahody, rajčata i hrášek a potkáte tam i různé bylinky, dokonce i náročnou bazalku. A nejenže se rostlinám a zelenině nebývale daří, jejich pěstování je až neuvěřitelně nenáročné: Vodu, která začíná už dnes být v zemědělství zásadním problémem, získávají jednoduše odsolením té mořské, systémy jedou na solární energii, povětrnostní podmínky jsou tam neustále ideální a přitom se tam nedostanou žádní škůdci.

Nejsou proto potřeba ani pesticidy, které se škůdci decimují i celé populace užitečného hmyzu. Je sice třeba rostliny hnojit, stačí na to ale organická hnojiva a autoři projektu v současnosti pracují na systému, který by dokázal využít hnojivo z mořských řas v okolí podvodních farem. Systém by tak jednou mohl být kompletně soběstačný.

Jako ve Star Wars

Tvůrci projekt celkem trefně pojmenovali Nemova zahrada. Pracuje se na něm od roku 2012, a ačkoli tehdy to byl jen bláznivý nápad, dnes už se údajně o tento druh pěstování zajímá několik farmaceutických společností. Je proto možné, že se nakonec dočkáme věku, kdy to pod mořskou hladinou na pobřežích bude vypadat jako podvodní město Otoh GungaHvězdných válek… naštěstí bez Jar Jar Binkse.

Zdroj: Nemo's Garden, Ocean Reef Group

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom