20. února 2024 16:40

Největší traktor světa je těžký jako legendární německý tank. Půdu obdělává raketovou rychlostí

Demonstrující zemědělci se svými traktory blokují pražské silnice

Nepřehlédnutelným symbolem zemědělců protestujících napříč Evropou jsou traktory. Silné stroje dorazily i do Prahy, naštěstí pro magistrálu mezi nimi ale ten největší chyběl.

Traktory se vyrábějí od konce 19. století, kdy nahradily těžkopádnější a méně univerzální typy zemědělských strojů, jako byly parní pluhy a lokomobily. Od té doby se proměnily jak tvarem, tak velikostí. Ten největší na světě pod názvem Big Bud 747 sestrojili už v 70. letech v USA. Na pracovité monstrum se můžete podívat tady:

Přečtěte si také: Proč traktory blokovaly Prahu? Řada lidí nezná skutečný důvod zemědělského protestu, nabízíme jasné vysvětlení

Extrémní rozměry a mamutí výkon

Traktor váží 67 tun, což je jen o něco méně než legendární německý tank Tiger II. Pneumatiky mají průměr 2,4 metru a šířku 1010 mm a jsou speciálně vyrobené firmou United Tire Company v Kanadě. Rozměry stroje jsou úctyhodné. Délka rámu traktoru je 8,2 m a rozvor 4,95 m. Šířka přes blatníky je 6,35 m.

Nejde ale jen o rozměry, traktor dosahuje i mamutího výkonu. Jeho 16válcový motor Detroit Diesel vyprodukoval původně výkon 760 koní, s poslední úpravou ale dosáhl až 1100 koní. Díky tomu mohl traktor vykonávat ty nejtěžší práce se zemědělským nářadím o velkém záběru. Hektar půdy například obdělá za dvě minuty.

Mohlo by vás zajímat: Rekord kombajnů na polích v Kameni. Synchronizované sklizni přihlížely tisíce lidí

Stroj na zakázku vyvinula společnost Big Bud Tractors v americké Montaně v roce 1977. Stroj se po desetiletí pohyboval na polích od Montany po Floridu, jeho původní výrobce mezitím zkrachoval a zanikl i kanadský dodavatel pneumatik. Největší traktor světa byste dnes našli mezi exponáty Heartland Musea v Clarionu, Iowa. V roce 2022 se ale nadšencům podařilo traktor obout do nových pneumatik a vyjeli s ním znovu na pole.

Zdroj: Cowboy State DailyTitan

Mohli jste minout: Padáme na hubu, křičeli stávkující zemědělci. Nechci vést souboj hlasivek, opáčil Výborný

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom