Jak zabíjejí americké nindža rakety? Teroristy likviduje šestice dlouhých čepelí
Zavahrí byl v Afghánistánu zabit při operaci americké CIA
Tichý zabiják, raketa nindža nebo také -- podle oblíbené značky japonských nožů – létající Ginsu. Tak nazývají americké vojenské kruhy upravenou střelu Hellfire R9X. A právě s její pomocí likvidují jednoho vůdce teroristů za druhým.
Jak vypadá takový útok? Přilétající Hellfire se zdánlivě neliší od běžné protitankové střely, kterou ve své podstatě stále je. Jenže místo kumulativní hlavice naplněné trhavinou, která po dopadu změní cíl v ohnivou kouli chrlící do všech stran žhavé střepiny, spoléhá „nindža“ na úplně jiné nástroje.
Laserem naváděná a necelých padesát kilogramů vážící raketa s doletem až 9 km využívá k prorážení a ničení jen svou hmotnost a kinetickou energii. A pak ještě něco – těsně před dopadem se z jejího pláště vztyčí vějíř metr dlouhých čepelí, které se postarají o to, že cíl bude skutečně zničen. Čepele jsou přitom dostatečně ostré na to, aby projely betonem nebo ocelí.
#Zawahiri down. Pravá ruka Osama bin Ladena. Strůjce útoku na 🚢 USS Cole a 🌆 WTC byl zabit 🥷🏿ninja raketou Hellfire R9X, ta neexploduje, ale kinetickou energií a 6 meči neutralizuje cíl.
— Tomas Pflanzer (@gizmax) August 2, 2022
🔪🔪🔪🔪🔪🔪🥒
Další důkaz, že kouření (na balkoně) zabíjí. 🚭 pic.twitter.com/uW1iaDmurF
Ještě jsem nedokouřil svou poslední cigaretu
Spojené státy se netají tím, že za eufemistickým slovem „cíl“ se v tomto případě skrývají lidé, jmenovitě vysocí představitelé teroristických organizací. Posledním takovým „cílem“ se na konci července 2022 stal Ayman al-Zaváhirí, hlavní muž al-Káidy a pohrobek Usámy bin Ládina. K útoku došlo v afghánské metropoli Kábulu, kde se v domě jednoho z vůdců Tálibánu al-Zaváhirí i se svou rodinou ukrýval.
Smrtící náklad dvou raket Hellfire R9X na čtyřpatrovou budovu v bohaté kábulské čtvrti Šerpúr nasměroval bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. Úder zasáhl pouze šéfa Al-Káidy vychutnávajícího si na balkoně ranní cigaretu, nikdo další nebyl zraněn ani zabit a podle jednoho ze svědků citovaného deníkem The Guardian dokonce nevznikly ani žádné materiální škody. Právě přesnost a minimální efekt na okolí považují americké zdroje za hlavní výhodu raket Hellfire R9X.
Ayman al-Zaváhirí (vlevo) s Usámou bin Ládinem v roce 1998 Zdroj: Getty Images
Cíl za 25 milionů dolarů
Za života Usámy bin Ládina byl Egypťan Ayman al-Zaváhirí jeho pravou rukou. Spolu s ním osnoval výbuchy na amerických velvyslanectvích v Keni a Tanzanii, při kterých v srpnu 1998 zemřelo 223 lidí, i útok na americký torpédoborec USS Cole v říjnu 2000. Vrcholným dílem al-Zaváhirího ovšem byla příprava teroristických útoků na věže Světového obchodního centra a budovu Pentagonu, během kterých 11. září 2001 zemřelo přes 3 000 lidí. Za to vše se al-Zaváhirí dostal do elitní skupiny nejhledanějších teroristů světa a USA na něj vypsaly odměnu 25 milionů dolarů.
Nindža raketu Hellfire R9X použily Spojené státy v minulosti už několikrát. Například v červnu 2020 se raketa svými noži doslova prosekala střechou auta, v němž cestovali Jordánec Kásim Urdíní a Jemenec Bilál Sanání, kteří patřili k syrské radikální skupině napojené na al-Káidu. Oba muži na místě zemřeli. Na účinek rakety se můžete podívat v následujícím videu, které zachycuje útok na představitele al-Káidy z února 2017:
ZDROJ: The Guardian