Jediný sovětský tank zničil 21 německých obrněnců, nezastavilo ho ani 156 zásahů. Potom vypukla bitva

Německá kolona postupující na Leningrad padla 20. srpna 1941 do pasti. Němci netušili, že proti nim stojí jediný tank.

Jestli Němci při útoku na Sovětský svaz s něčím nepočítali, tak to byla existence těžkého tanku KV-1. Stroj vyráběný od prosince 1939 vážil 47,5 tuny a byl vyzbrojen kanonem ráže 75,2 mm a třemi 7,62mm kulomety. Jeho hlavní zbraní ale bylo pancéřování, jehož tloušťka se pohybovala mezi 75 a 100 mm. S odhodlanou posádkou byly hlavně v začátcích války sovětské těžké tanky pro Němce nebezpečným protivníkem – a to dokonce i tehdy, když proti nim stál jediný KV-1.

Přečtěte si také: Tank Tiger byl přelomovým válečným strojem. Stal se ale obětí Hitlerovy megalomanie

Poručík Kolobanov a jeho tank

Taková situace nastala i 20. srpna 1941, kdy se po silnici mířící přes Krasnogvardějsk (dnes Gatčina) k Leningradu, dnešnímu Petrohradu, blížil předvoj německé 6. tankové divize tvořený 22 tanky a dvěma protitankovými děly. Bažinatá a lesnatá krajina, kterou projížděli, ale nebyla opuštěna. Své pozice zde zaujalo sedm tanků KV-1 pod velením poručíka Zinovije Grigorjeviče Kolobanova. Ten nechal šest strojů v záloze a sám se svým zakopaným a zamaskovaným tankem číslo 864 číhal u klíčové zatáčky.

Když po silnici projely německé motohlídky a nezjistily nic podezřelého, objevily se samotné obrněnce. Kolobanov měl štěstí – byly mezi nimi jen lehké tanky včetně PzKpfw 35(t), což byly jen mírně vylepšené kořistní LT vz. 35 vyráběné v předválečném Československu továrnami v Plzni a Praze. Proti KV-1 neměly tyto tanky s kanonem ráže 37 mm a pancéřováním 12-35 mm žádnou šanci.

Kolobanov takticky vyčkal, až čelní stroj před zatáčkou zpomalí, a pak dal povel k palbě. Jeho střelec Andrej Usov cíl jediným výstřelem zničil a stejným způsobem zlikvidoval i poslední tank kolony. Pak už jen odstřeloval jeden tank za druhým. Na animaci půlhodinového střetnutí, na jehož konci zůstalo na silnici 21 zničených německých obrněnců, se můžete podívat tady:

Mohlo by vás také zajímat: Vítězství v Dunkerque: Čechoslovákům se na konci války vzdaly tisíce Němců

Přepočítat tanky

Němci nejprve nedokázali určit, odkud palba přichází, a bezhlavě pálili na vše podezřelé, postupně se ale podle záblesků zaměřili na Kolobanovův tank. Ten schytal 156 zásahů, žádný z nich ale jeho pancíř neprorazil. Teprve když velitelskému KV-1 došla munice a musel z okopu vycouvat, dal Kolobanov pokyn k palbě i svým dalším tankům. Na konci střetu si tak pět tanků KV-1 (dva zůstaly v záloze) připsalo 43 zničených německých obrněnců.

Poručík Kolobanov byl vyznamenán Řádem rudého praporu, zatímco střelec Usov obdržel Leninův řád. Kolobanov byl navržen i na titul Hrdina Sovětského svazu, jeho jmenování ale zhatila nedůvěra v počet tanků, které měl zničit. Podrobné prozkoumání vraků na bojišti nicméně jeho výkon potvrdilo.

Kolobanov se účastnil dalších bojů na přístupech k Leningradu, během nichž zničil nejméně tři další tanky a dvě protitanková děla. Německý postup se ale nepodařilo zadržet a 8. září začala blokáda Leningradu, která trvala neuvěřitelných 872 dní. Kolobanov byl 15. září 1941 těžce raněn do hlavy a zad výbuchem tankové munice a většinu války strávil v nemocnici. Po válce zůstal v armádě, sloužil nějakou dobu ve Východním Německu a později v Bělorusku. Zemřel v roce 1994 ve věku 83 let.

Zdroj: Tank Historia, The National Interest

Video, které jste mohli minout: Nezničitelný AK-47 poskládá i malé dítě, geniální konstrukce dodnes udivuje

Miroslav Honsů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom