Legendární německá zbraň ničila tanky po stovkách. Podívejte se na její smrtící palbu

Válečné projekty Třetí říše: K boji připraven (2) - Flak 88

Měla to být nejmodernější a nejúčinnější protiletadlová zbraň německé armády – a také se jí stala. Proslulost a respekt si ale kanon 8,8 cm Flak 18/36/37 na bojištích druhé světové války vydobyl něčím jiným. Němci záhy pochopili, že ho vysoká počáteční rychlost střely v kombinaci s mimořádnou ovladatelností kanonu předurčuje k ničení tanků.

„Silnou protitankovou zbraň z něj dělá schopnost sklonit hlaveň až dolů. Na pouštích, kde byl nerušený výhled, dokázal zničit jakýkoliv spojenecký tank na vzdálenost 3200 metrů,“ říká v pořadu Válečné projekty Třetí říše: K boji připraven na Prima ZOOM historik Tony Pollard, který se na univerzitě v Glasgow specializuje na archeologii válečných konfliktů.

Přečtěte si také: Tank s plamenometem byl postrachem nacistů. Podívejte se, jak rozpoutával ohnivé peklo

Zabiják tanků

Kanon přepravovaný na dvounápravovém podvozku mohl být v palebné pozici za dvě a půl minuty a zkušená obsluha z něj dokázala vystřelit až 15-20 střel ráže 88 mm za minutu. Němci využívali 8,8 cm Flak proti obrněncům už od počátku války, teprve bojiště severní Afriky, kde se v letech 1942-43 Afrikakorps generála a později polního maršála Erwina Rommela utkal se spojeneckými silami, nabídlo obsluhám kanonu ideální podmínky udělat z něj zabijáka tanků.

Projevilo se to i v bitvě u Gazaly 13. června 1942, kde byly Rommelovy tanky Panzer III s kanonem ráže 37 mm zcela zaskočeny novými americkými tanky M3 Grant vybavenými silnými 75mm kanony. Průběh boje zvrátily právě německé kanony 8,8 cm Flak, když za jediný den pomohly zničit 230 nepřátelských tanků.

Mohlo by vás také zajímat: Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Kanon 8,8 cm Flak se po celou válku vyráběl v několika modifikacích a dokonce se jako hlavní zbraň montoval do tanků Tiger I. Jeho masové nasazení a účinnost proti útočícím britským a americkým bombardérům způsobily, že se slovem flak dnes v angličtině označuje jakákoliv protiletadlová zbraň.

Zdroj: War History, Historynet

Miroslav Honsů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom