26. listopadu 2021 13:05

Američané postavili tajnou atomovou základnu. Vykutali kvůli ní ledovec

Kemp Century byl utajovaným válečným projektem, který byl zásobován elektřinou skrze malý jaderný reaktor.

Sousloví „studená válka“ má v Grónsku zcela specifický význam. V jeho ledovci měli mít Američané systém „garáží“ pro mobilní odpalovací systémy jaderných raket. Mělo se jednat o megalomanský projekt, který by byl aktivován poté, co by na území USA dopadly první jaderné střely nepřítele. První ze základen z obřího projektu Iceworm byla ta s názvem Century, jež měla sloužit vědeckým účelům.

Vědci, zejména glaciologové zkoumající chování ledu, by museli mít nejvyšší stupeň prověření. Výsledky jejich práce by mimo jiné sloužily k tomu, jak a kde stavět další základny, tentokrát už vybavené ostrou jadernou municí.

Plně vybavený komplex

Protože se jednalo o trvalou základnu, byla vybavena maximálním možným pohodlím. Od knihovny a kaple až po posilovnu. Její provoz poháněl polomobilní rozebíratelný jaderný reaktor typu PM-2A od firmy Alco. Chlazení v arktických podmínkách nebylo problémem. Doprava po ledu byla zajištěna soustavou na lyžích položených dopravníků tažených pásovými traktory s širokými pásy, které se neměly příliš bořit. Ostatně podívat se na ně můžete v dokumentu Studená válka pod ledem již 26. 11. ve 13:30 na Prima ZOOM.

Jenže další vědecké výzkumy prokázaly pohyb ledu, což ohrožovalo stabilitu základny. Vědci postupně potvrdili, že při rychlosti pohybu ledu je možné, že se základna stane do dvou let neobyvatelnou. Proto byla v tichosti opuštěna.

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom