Máte krásné kamarády? Podle psychologů to o vás mnohé vypovídá
Souvisí nějak krása s tím, jak se lidé chovají? Že zvedá sebevědomí, to se ví dávno – ale nové studie naznačují, že má nečekaně silný vliv i na to, jak funguje skupinová dynamika.
Shrňme to důležité: Krásné ženy se objevují v centru nově formovaných sociálních sítí. Tedy, zjednodušeně řečeno: skupiny mají tendenci seskupovat se kolem těch atraktivních.
Studie, která na to upozornila, vznikla na University of Otago (Nový Zéland) a byla zveřejněna v odborném časopise PLOS ONE. Psychologové, kteří ji vypracovali, provedli zajímavý experiment: na místní fotbalový stadion umístili172 osob. Testované subjekty měly za úkol se volně procházet a případně navazovat nějaké vztahy s ostatními osobami.
Celý pokud byl přitom filmován kamerami, posléze pak pohyby osob vyhodnocovali jak lidští vědci, tak i pokročilé algoritmy. Každý z účastníků byl předtím posouzen porotou z hlediska své atraktivity – měl tedy přidělen počet bodů rovný jeho kráse.
Kromě procházení a běžného chování se měli testovaní lidé ještě jeden úkol: když jim výzkumníci zaveleli, měli zformovat skupiny. Libovolného složení, s jakýmkoliv počtem osob – oznámení konečné skupiny měli vždy oznámit zvednutím rukou.
Ukázalo se, že průměrně velká skupina měla šest osob – to se pozoruhodně přesně shoduje s reálným světem, kdy mají průměrné skupiny lidí také právě šest členů. Zajímavé ale bylo, že skupiny byly tvořeny většinou lidmi se stejnou mírou krásy – a velmi často byly v jejich jádru ženy s výrazně nadprůměrnou krásou.
Co o to kráse říká?
„Ženy a obecně atraktivní osoby byly častěji v centru skupin,“ shrnul závěry práce profesor Jamin Halberstadt, který výzkum vedl. „Naše analýza nebyla schopná říci, zda opravdu krásní lidé slouží jako sociální lepidlo – ale je to velmi pravděpodobná hypotéza.“ Naopak méně atraktivní lidé se nejčastěji ocitali na okrajích skupinek…
Lenoši rádi tvoří skupinky
Skupiny také měly za úkol spolupracovat při úkolech. Jejich podstatou bylo najít na stadionu 500 kovových známek. Ukázalo se, že jedinci, kteří se nejaktivněji a nejrychleji vrhali do formování skupin, se posléze v samotném hledání angažovali nejméně…