Hitler a Mussolini zemřeli dva dny po sobě. S jejich mrtvými těly se naložilo zcela odlišně

Dva muži, kteří v září 1938 podepsali Mnichovskou dohodu, skončili násilnou smrtí. Šest let a sedm měsíců po ratifikaci dokumentu o rozbití Československa byl italský diktátor Benito Mussolini popraven partyzány a jen o dva dny později spáchal vůdce třetí říše Adolf Hitler v Berlíně sebevraždu.

Mussolini na konci první světové války prosazoval vznik samostatného Československa, za což v roce 1926 dostal nejvyšší československé státní vyznamenání, Řád bílého lva 1. třídy. O 18 let později ale pod tlakem svého učenlivého žáka Adolfa Hitlera souhlasil s odtržením Sudet a v Mnichově připojil svůj podpis pod Mnichovskou dohodu. To už měl Mussolini s Hitlerem uzavřenou dohodu známou jako Ocelový pakt, která Itálii vehnala v červnu 1940 po boku Německa do války.

Přečtěte si také: Když na Brno padaly bomby: „Náhradní“ nálet byl brutální, 40 dětí zabila vařící voda

Rychle se ale ukázalo, že Itálie nemá dostatečné vojenské vybavení a že její výrobní tempo je žalostné. Spojené státy dokázaly za týden vyrobit více letadel než Itálie za rok a Mussolini situaci nepomohl ani tím, že opakovaně měnil plány a příliš tříštil své síly. Po krachu italských vojenských operací v Řecku a severní Africe se Spojenci v červenci 1943 vylodili na Sicílii a přišel nevyhnutelný Mussoliniho pád.

Poprava bez soudu

Duce, tedy vůdce, jak si Mussolini říkal, byl nakonec zatčen italskými partyzány, když se spolu se svou milenkou Clarou Petacciovou pokusil proklouznout do Švýcarska. Poslední den pro prominentní pár nastal 28. dubna 1945, kdy se Mussoliniho a jeho milenky zmocnil antifašista Walter Audisio vyslaný z Milána s rozkazem k popravě. Poblíž vily Belmonte nařídil Mussolinimu a Petacciové vystoupit z auta a přímo u silnice je dávkou ze samopalu zastřelil.

Velení milánského odboje se rozhodlo, že musí ukázat zabitého Mussoliniho lidu. Následujícího dne 29. dubna tak odvezli mrtvoly Mussoliniho, jeho milenky a dalších popravených fašistů na milánské náměstí Piazzale Loreto, kde je pověsili hlavou dolů na konstrukci zničené čerpací stanice. „Muž, který se kdysi chlubil, že obnoví slávu starověkého Říma, je nyní mrtvolou na milánském náměstí, kde vyjící dav nadává, kope a plive na jeho ostatky,“ napsaly v reakci na smrt Benita Mussoliniho britské Timesy.

Svatba a smrt v bunkru

Adolf Hitler, kterému imponoval Mussoliniho způsob převzetí moci pomocí hrubé síly skryté pod pláštíkem parlamentarismu, svého učitele o mnoho nepřežil. Iniciátor Mnichovské dohody, kterou nemínil nikdy dodržet, rozhodně nechtěl procházet potupným procesem zajetí a případného soudu, což byl také jeden z důvodů, proč 30. dubna 1945, pouhé dva dny po Mussoliniho popravě, spáchal sebevraždu. Stalo se tak v podzemním bunkru na zahradě kancléřství v berlínské vládní čtvrti, kterou v té době před zuřivým náporem Rudé armády bránily už jen pozůstatky několika jednotek SS, Volkssturmu a Hitlerjugend.

Ještě před tím, mezi jednou a třetí hodinou ranní 29. dubna, Hitler odměnil jediného člověka, který mu zůstal bezmezně věrný, a oženil se s Evou Braunovou. Dlouholetá tajná milenka nacistického vůdce se tak na jediný den stala paní Hitlerovou. Následující den 30. dubna Hitler poobědval v bunkru se svými sekretářkami a kuchařkou, pak se odebral do svého apartmá, kde se zastřelil. Eva Braunová-Hitlerová požila smrtelný jed.

Hitler spáchal sebevraždu 12 let a tři měsíce poté, co z balkonu jako nový říšský kancléř pozdravil jásající davy. „Na rozdíl od Mussoliniho, který ukončil kariéru jako zlomený člověk, uprchlík, v němž by nikdo nepoznal Il duceho, si Hitler vzal život. Zakončil ho vzdorovitě, bez lítosti nebo výčitek svědomí, s vírou v sebe sama jakožto neposkvrněného člověka vyvoleného Osudem. Jestliže konec znamenal porážku, tak chyba byla na straně druhých,“ napsal britský historik Alan Bullock s tím, že podle Hitlerova přesvědčení válku vyvolali Židé a prohrál ji generální štáb.

Pád Berlína

Aby znemožnil jakoukoliv identifikaci, nařídil svému řidiči, SS adjutantovi a komorníkovi, aby vynesli jeho tělo a tělo jeho manželky nahoru na zahradu, položili je do díry po dělostřeleckém granátu, polili 200 litry benzínu a zapálili. Když vyšlehly plameny, malá skupinka truchlících se v krytém vchodě postavila do pozoru a zasalutovala. Později byly spálené pozůstatky vloženy do plátěného pytle a zaházeny zeminou.

Mohlo by vás také zajímat: Na zavěšená těla plivaly davy lidí. Před 80 lety popravili diktátora Mussoliniho s milenkou

Týž den večer rozvinul ruský voják rudý prapor na kopuli říšského sněmu. Boje ale v ulicích zdevastovaného města pokračovaly dál, dokud se 2. května generál Helmuth Weidling nerozhodl beznadějný odpor ukončit a vzdát se Sovětům. Za Rudou armádu přijal kapitulaci Berlína generál Vasilij Čujkov, hrdina od Stalingradu. Zbývalo už jen porazit poslední německé bojeschopné uskupení, milionovou armádu Střed pevně usazenou v Čechách.

Zdroj: Allan Bullock: Hitler a Stalin – paralelní životopisy (Praha 2005), The National WWII Museum

Video, které jste mohli minout: Hitler velel nacistické říši z ozbrojeného vlaku. Podívejte se na jeho mobilní pevnost

Miroslav Honsů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom