Paní Hitlerová: Eva Braunová čekala 14 let, aby se na jediný den stala manželkou vůdce třetí říše
Tajná první dáma třetí říše Eva Braunová měla přístup ke všem nacistickým pohlavárům. Hitlera utvrzovala v představě, že válku může vyhrát.
Berlín 1945, poslední dny druhé světové války v Evropě. Jistá žena si bude brát svou životní lásku, ale je to svatba jako žádná jiná. Značí konec tisícileté říše, protože ženichem je Adolf Hitler – muž zodpovědný za válku a genocidu, která zabila 12 milionů lidí. Nevěstou je Eva Braunová, jeho milenka, kterou 14 let tajil. Dnes večer se stanou mužem a ženou a zítra společně naplní sebevražednou dohodu.
Čtěte také: Stalingrad byl hrobem Hitlerovy armády. Žukov vlákal statisíce nacistů do smrtící pasti
Eva Braunová byla nejvěrnější následovnicí Adolfa Hitlera a musela zemřít s ním. Ona sama ale není pouhým jménem v dějinách nacistické říše. Byla součástí Hitlerova brutálního režimu, filmovala a bavila se s těmi nejzrůdnějšími vrahy v dějinách a sdílela fanatické názory svého milence Hitlera. Stála při něm, i když se proti němu vzbouřili jeho vlastní generálové.
Dokonalá německá žena
Tohle je příběh obyčejné náctileté dívky z Mnichova, která pronikla do nejvyšších nacistických kruhů a pomohla Adolfu Hitlerovi prodloužit již prohranou válku. Podporovala ho ve snaze pokračovat v bojích, a způsobila tak smrt statisíců lidí.
V roce 1929 v mnichovském fotoateliéru fotografa a spoluautora nacistické propagandy Heinricha Hoffmanna zahlédl Adolf Hitler na žebříku 17letou zaměstnankyni. Zeptal se, co je zač, a Hoffmann mu ji představil. Byla to Eva Braunová.
Braunová odpovídala Hitlerovým představám o dokonalé německé ženě. Budoucí vůdce údajně prohlásil, že každému muži se líbí mladá žena ve věku 18 až 20 let, protože je tvárná jako vosk a může si ji zformovat podle své vůle.
Mohlo by vás zajímat: Největší obklíčení historie: Sověti přišli u Kyjeva o 700 000 vojáků, Hitler pak krutě zaplatil
Hitler byl v té době na cestě k vrcholu. Německo se celou dekádu zotavovalo po porážce v první světové válce a Hitlerova nacistická strana na předních stranách novin slibovala nový, lepší stát, když ji občané budou volit.
Pro 17letou dívku byla pozornost muže, který stál v čele nadějné německé politické strany, povznášející. Hitler byl hvězda, to vyvolalo její zájem. Pracovala ve fotoateliéru plném Hitlerových fotek.
Neteř, která stála v cestě
Eva nakonec Hitlera za svého muže získá, ale málem k tomu nedošlo. Hitler byl v té době již ve vztahu se svou vlastní 23letou neteří Geli Raubalovou. Bydlel v bytě s Geli a její matkou, Hitlerovou nevlastní sestrou Angelou Raubalovou. Hitler se snažil Geli ovládnout, mít ji jen pro sebe a mít naprostý přehled o jejím životě. V zoufalé snaze uniknout despotickému strýci se Geli Raubalová rozhodla ukončit vztah nadobro – a zastřelila se.
V říjnu 1931 se Eva Braunová stala novou milenkou Adolfa Hitlera. Ovšem její nový vztah si žádal svou daň – nikdo o ní nesměl vědět. Zjištění, že Hitler by ve skutečnosti mohl mít milenku, bylo příliš velkým rizikem pro nacisty pečlivě vytvořený obraz jejich vůdce.
Ve svých 19 letech se na podzim 1932 rozhodne i Eva Braunová zastřelit. Namířila sice zbraň na srdce, ale vyvázla jen s lehkým poraněním krku. Po Evině činu si Hitler uvědomil vážnost situace – a koupil jí nový byt. 30. ledna 1933, jen pár měsíců po Evině sebevražedném pokusu, byl Adolf Hitler jmenován německým kancléřem a Eva Braunová se stala tajnou milenkou vůdce, neoficiální první dámou Německa.
Čtěte také: Kdo je Jean-Marie Loret? Hitlerův tajný syn byl Francouz a bojoval proti svému otci ve válce
Druhý pokus o sebevraždu
Ani teď se ale vztah Evy a Adolfa Hitlera nevyvíjel dobře. Hitler měl plné ruce práce s budováním armády a utužováním své vnitřní pozice. Eva Braunová se rozhodla upozornit na sebe opět sebevraždou – v květnu 1935 se předávkovala léky, ale zachránila ji sestra.
Hitler reagoval pozitivně a odměnil Evu Braunovou přístupem do neoficiálního druhého sídla nacistické vlády, Hitlerovy alpské usedlosti Berghof. Pro mladou a dosud nejistou Evu byl Berghof jiným světem, kde nacistická elita uvolněně diskutovala o německé budoucnosti.
Dva roky následující po Hitlerově vpádu do Polska v roce 1939 byly zlatým obdobím pro NSDAP i pro Hitlerovu milenku Evu Braunovou. Zatímco jeho vojska okupovala Holandsko, Belgii a Francii, ona sdílela znovunalezené přesvědčení německého národa, že Hitler vybuduje tisíciletou říši.
První návštěvy Berghofu dopadly pro mladou Evu neslavně. Domovnicí nebyl nikdo jiný než Angela Raubalová, Hitlerova nevlastní sestra a matka Geli, jeho neteře a bývalé milenky, která se zabila.
Hitlerova nevlastní sestra samozřejmě neměla radost z přítomnosti Evy Braunové v Berghofu a jejich vztah byl dost problematický. Manželky nacistů ji přijaly o něco lépe, obzvláště žena Josefa Goebbelse, Magda, která pomáhala Evin poměr s Hitlerem udržet v tajnosti.
Eva byla už od svých začátků v Hoffmannově studiu nadšenou fotografkou. Intenzivně se zajímala o nové technologie a Hitler jí pořídil tu nejmodernější filmovou kameru. Trávila spoustu času fotografováním a natáčením lidí a na jejích záběrech je možné vidět většinu pohlavárů nacistického režimu – pochopitelně včetně Hitlera.
Život bez dětí
Vliv Evy Braunové na Hitlera stále rostl, postupně se stala jediným člověkem, který si mohl dovolit oponovat. Ale na rozdíl od ostatních německých žen měla tato tajná první dáma třetí říše od Hitlera zakázáno mít děti. Nacisté přitom vynakládali úsilí, aby se narodilo co nejvíc dětí, které považovali za cenné. Po čtyřech, šesti nebo osmi dětech se udělovalo ocenění za mateřství – čestný kříž německé matky.
Eva nepochybně chtěla být paní Hitlerovou, takže samozřejmě přemýšlela o tom, že by spolu měli děti a žili normálním životem. Avšak panovačný Hitler Evě zabránil založit rodinu. Otevřeně prohlásil, že se považuje za génia a děti géniů jsou na tom vždycky špatně, protože tihle potomci nikdy nedosáhnou úrovně svých otců.
Po německém útoku na Sovětský svaz a vstupu Spojených států do války v roce 1941 se Hitler na dlouhé měsíce přesunul na předsunutá velitelská stanoviště daleko na východě. Eva opět trávila čas v Berghofu sama, byť obklopena luxusem. Stále si představovala, že mezi ní a vůdcem může existovat láska ve stylu Romea a Julie, Hitler jí ale po návratu doporučí, aby si našla milence. Jenže Eva Braunová za svůj nynější úkol považovala stát se životní oporou stále vystresovanějšího Hitlera.
Hitler nyní zoufale potřeboval rozptýlit od špatných válečných zpráv a Eva se starala, aby se pro vůdce stala nepostradatelnou kratochvílí. S Evou mohl Hitler odpočívat, zcela určitě byla jeho únikem od politiky. Dle jejích záznamů si spolu každý den vyšli na procházku, slunili se a on si zdřímnul.
Konec všeho
V lednu 1945 byl Hitler nucen se ukrýt ve svém berlínském bunkru a Eva se zoufale snažila dostat k němu. Všem bylo jasné, že Německo válku nevyhraje, a i Eva Braunová musela vědět, že konec je na dohled. Proto byla naprosto odhodlaná zaujmout místo vedle vůdce. Sedmého března 1945 opustila Berghof a naposledy v životě přijela do Berlína.
Když přijela, působilo to jako návštěva anděla smrti. Dorazila, aby završila sled událostí a její příjezd znamenal jediné, a sice že Hitler hodlá zůstat. Eva našla nemocného a pomateného Hitlera. Válka se chýlila ke konci, ale Hitler byl stále přesvědčen, že může vyhrát, i když jednotky spojenců obléhaly Berlín.
20. dubna 1945 Sověti začali Berlín ostřelovat a válka byla jasně prohraná. Avšak místo aby ho přiměla ke kapitulaci, Eva Hitlera povzbuzovala a zabíjení pokračovalo. 29. dubna 1945 ve čtyři hodiny ráno se Eva Braunová po 14 letech čekání stala paní Hitlerovou. První společná věc, kterou vůdce své novopečené manželce navrhl, byla sebevražda. Těla Evy a Hitlera byla vynesena z bunkru a polita benzínem. Eva shořela spolu s Hitlerem. Jejím posledním přáním bylo zapsat se do dějin jako hrdinka třetí říše.
Zdroj: Encyclopedia Britannica / The National WWII Museum