17. dubna 2023 10:27

Kdo je Jean-Marie Loret? Hitlerův tajný syn byl Francouz a bojoval proti svému otci ve válce

K odkazu Adolfa Hitlera by se žádný běžný člověk nehlásil. Jeden Francouz však až do své smrti bojoval za to, že byl Hitler jeho otec. Měl pravdu?

Adolf Hitler se dlouhodobě snažil budovat image muže zcela oddaného svému politickému poslání. Z toho důvodu v jeho životě nebyl prostor pro rodinu a svou dlouholetou milenku Evu Braun si vzal až na samém sklonku války, den před jejich společnou sebevraždou. Hitler tedy oficiálně neměl žádné potomky, přesto se několik dekád po jeho smrti otázka otcovství opět vynořila. Měl Hitler skutečně syna, o němž nejspíš ani sám nevěděl?

Čtěte také: Plán Fall Grün: Hitler chtěl drtit Československo s půl milionem vojáků. Ubránili bychom se?

Válečný románek

Francouzská tanečnice Charlotte Lobjoie měla během první světové války krátký románek s jistým německým vojákem. Poté, co se voják vrátil k plnění vojenské služby, však devatenáctiletá žena zjistila, že je těhotná. Na sklonku války bylo jasné, že by jí napůl německé dítě v severofrancouzském prostředí příliš dobré vztahy neudělalo, a tak chlapce pojmenovala Jean-Marie. Nechala ho u svých rodičů a sama se odstěhovala do Paříže. O pár let později si vzala litografa Clémenta Loreta, který se uvolil, že chlapec může nosit jeho příjmení.

Navzdory nepříliš dobrému zacházení ze strany prarodičů vyrostl z Jeana-Marieho zcela běžný muž, který v polovině 30. let dokonce vstoupil do francouzské armády; během druhé světové války tak dokonce bojoval proti svému domnělému otci. Po jejím skončení se neúspěšně snažil obchodovat, jeho život se však změnil především v roce 1948, kdy mu umírající matka prozradila identitu jeho otce. Muž narozený v březnu 1918 měl pouze nejasné informace, že se jednalo o německého vojáka, podle tvrzení matky jím však nebyl nikdo jiný než Adolf Hitler.

Život v nejistotě

Loret se v následujících desetiletích snažil s pomocí vědců dokázat skutečnou identitu svého otce. Určité podobnosti s Hitlerem tu skutečně byly – především krevní skupina i určité obličejové rysy. Už během 70. let o případu vyšlo několik článků, největší pozornost médií však Loret získal až v roce 1981, kdy publikoval autobiografii s výmluvným názvem „Jméno tvého otce bylo Hitler“.

Loret zemřel v roce 1985 ve věku 66 let. Zanechal po sobě devět dětí a vůči kauze týkající se svého původu zaujímal vcelku ambivalentní postoj: Na jednu stranu chtěl odhalit své kořeny, zároveň však se skutky svého údajného otce rozhodně nikterak nesympatizoval.

Až po Loretově smrti se začaly objevovat skutečně přesvědčivé důkazy, že se příběh zakládá na pravdě. Vojenské archivy ukázaly, že Hitler byl s Loretovou matkou skutečně v kontaktu i po skončení jejich románku; dokonce jí i posílal peníze, pravděpodobně na uživení jejich společného syna. Vedle zmíněné krevní skupiny spojovalo Loreta a Hitlera též podobné písmo. Jiné DNA testy sice příbuznost těchto dvou mužů neprokázaly, ovšem Loretovy děti na základě všech těchto zjištění dokonce měly nárok na tantiémy z dalších dotisků a prodejů Hitlerovy knihy Mein Kampf. Všechny to však z pochopitelných důvodů odmítly a není známo, že by po svých kořenech nadále pátraly. Některé střípky minulosti asi není potřeba slepovat za každou cenu.

Zdroj: AllThatInteresting / ABC News

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom