Spojenecká invaze na Sicílii rozemlela fašisty a zaskočila Hitlera. Výrazně pomohla i mafie
Váleční špioni 2 – útok na Itálii
Vylodění na Sicílii se stalo předmostím invaze do Itálie. Hitler tehdy výrazně podcenil plány Spojenců, kteří se spojili i s mafií.
Přestože Hitlerova rozvědka disponovala rozsáhlým špionážním aparátem, nedokázala v roce 1943 rozklíčovat plány Spojenců na vylodění. Britové a Američané přitom čelili ideové rozpolcenosti. Britové totiž viděli klíč k invazi v Severní Africe, Američané měli jasnou představu o překročení kanálu La Manche. Panovala nicméně shoda, že pokud se podaří německá vojska vytlačit z Afriky, nesmí začít spojenečtí vojáci zahálet. Hitler si toho byl vědom a předpokládal invazi na Sardinii nebo Korsiku. A to byla strategická chyba.
Operace Mincemeat
Jak můžete vidět v dokumentu Váleční špioni každé úterý ve 21:10 na Prima ZOOM, Britům se povedlo v rámci tajné dezinformační Operace Mincemeat podstrčit Němcům informace o chystané invazi na Řecko a Sardinii. Hitler ve víře o neomylnosti rozvědky posílil obranu těchto oblastí, Sicílii odkryl a právě ona se stala předmostím invaze do Itálie.
Operation Mincemeat Zdroj: Warner Bros. Pictures
Přestože nebyla Sicílie extrémně silně bráněna, během jejího obsazování zahynulo 2 237 amerických a 2 721 britských vojáků. Zraněných bylo 6 544 na americké a 10 122 na britské straně. Mezi hlavní faktory porážky jednotek Osy patřilo nejen špatné zásobování a nedostatečná výzbroj, ale zejména velmi slabý výcvik italských vojáků.
Benito Mussolini se domníval, že Italové původem ze Sicílie budou odvážněji bránit své domovy, ale opak byl pravdou. Právě oni se vzdávali nejdříve, aby zabránili válečným škodám. Navíc se do hry na straně Spojenců vložila i mafie, která neměla Mussoliniho příliš v lásce a Spojencům dodávala informace mimo jiné o pohybu jednotek a možnostech výsadků. Samozřejmě za pro sebe velmi výhodných obchodních podmínek, kterými byl mimo jiné pohodlnější vězeňský život mafiánského bosse Luckyho Luciana. Ten byl po skončení války po vzájemné dohodě deportován právě na Sicílii.
Zdroj: Antony Shaw: Druhá světová válka den po dni